Anasayfa > Slayt Haber, Yazar > Bir Şehr-i Erzurum

12.06.2014 Per, 7:37

Reklam

Ne desem nasıl başlasam, bu Şehr-i Erzurum’u anlatmaya. Bağrında evliyaları barındıran ilahi bir şehir, lakin şanssız, şanssızlığı da yine kendinden ve kendi bağrından çıkanların elinden.  Üzülmemek mümkün değil.  Yaşayanlar soğuğuna mı yansın, şehirler ve ülkeler arası ulaşımdaki yetersizliğine mi, çarpık kentleşmeye mi , işsizliğe mi, yok olan gençliğine ve kültürüne mi?

Kentsel Dönüşüm, evet güzel ve faydalı bir gelişim ancak, kentin doğasına, tarihine, görsel güzelliklerine ve anısal işleyişine zarar vermeden yapıldığında.

Açılmak genişlemek büyümek dururken daracık alanlarda paslaşmalar ne kadar doğrudur, tartışılır.

Çoğu zaman bizlerin, görebildiği eksiklikleri acı bir gerçek ki idare edenlerimiz ya göremiyor ya da  görmemekte ısrar ediyor.

Erzurum dışarıdan gelenlerin tabiriyle mecburiyet, bizdeki adı ile cumhuriyet caddesinden ibaret bir alan olmaktan çıkarılmalı, geniş ovaya doğru açılmalı , sosyal alanlar ve kültürel arenalar la pekiştirilmeli, hava limanı genişletilmeli kış şartlarında ulaşımın aksamaması için yeterli donanıma sahip bir duruma ve görünüme getirilmelidir.  İnsanların nefes alabilecekleri rekreasyon alanları artırılmalı , yüzme havuzları, sportif faaliyetler , kültürel etkinliklerle zenginleştirilerek kentin geleneksel yapısı yaşatılmalıdır. Büyük şehir statüsündeki Erzurum köy havasından kurtarılmalı, çevre düzeni sağlanmalı ve cadde ve sokaklar çöplük görünümünden arındırılmalıdır. Su sorununa değinmiyorum zaten idare edenlerimiz tarafından ilk ve en büyük icraat olarak gündeme getirilmiş durumda.

Erzurum’un zenginleri, Kayseri,  Malatya, Denizli gibi büyük şehirlerin zengin iş adamlarını örnek alıp , yatırımlarını Erzurum’a yapmak için adeta yarışmalıdır.

Zor değil aslında hem de hiç zor değil. Bu şehir bizim, vatan toprağımız, bir zerresini bile kaybetmemek için uğruna kan döktüğümüz Büyük şehrimiz. Atalarımızın mirası,  tarihin tozlu sayfalarından arındırılıp güçlü ve zengin görünümüne kavuşturulması  ve hak ettiği statüye kavuşturulması gereken Şehrimiz.

Türkiye Cumhuriyeti çok büyük ve değerli bir coğrafya ve Erzurum bu coğrafyanın en güçlü şehirlerinden biri. Hak ettiği güzelliklere kavuşmasını istiyoruz.

DAHA FAZLA KAN KAYBETMEDEN

Çok şey mi istiyoruz.?

Selam ve saygı ile değerli okurlar.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.