Anasayfa > Yazar > Bir Söyleşi ve Düşündürdükleri

20.07.2012 Cum, 23:26

Bir Söyleşi ve Düşündürdükleri

Reklam

6 Şubat akşamı Yargıtay’da bulunan duruşmam için Ankara Uçağında eşimle birlikte hareket saatini beklerken Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ahmet Küçükler’inde yanımızda seyahat edeceğini, onun koltuğuna oturması ile öğrendik.

 

Yolculuk boyunca kafamızdaki tüm soruları kendisine yönelttik ve cevaplar aldık. Onları Erzurumlu hemşerilerimle  paylaşmayı uygun gördüm.

Ahmet Beyi yanımızda görünce tabii ki ilk aklımıza gelen Erzurum’un su sorunu oldu. Suyun ilk devreye girdiği sıralarda kirli olduğunu, o da kabul etti. Ama daha sonraki süreçte alınan önlemler ve kurulan tesislerle artık suyun içilebilir hale geldiğini iddia etti ve kendisince de kanıtladı.

Şöyle ki :

Arıtma tesislerinin dünyada sayılı düzeyde olduğunu örnekleri ile açıkladı. Evlerde akan suyun marketlerde satılan pet kaplardaki beklemiş sulardan daha temiz ve sağlıklı, içilebilir olduğunu söyledi. Bu iddiasına kanıt olarakta arıtma tesisini ve barajda yapılan müdahaleleri gösterdi. Suyun mangan oranının yüksek olduğunu kabul etti. Yalnız artık dip suyunun barajdan alınmadığını, oraya konulan filtreli  cihazlarla yüzey suyunun insanlara sunulduğunu ve böylece dibe çöken mangan ve kimyasal atıkların evlerimizde akan su içinde olmadığını söyledi.

Bir başka sorun Kuğulu Park olarak adlandırılan Yenişehir ile Yıldızkent  arasında, sayın Ahmet Küçükler ve yönetimi tarafından yaptırılan yeşil alanda bulunan YİM – PAŞ’a ait beton enkaz yığının  mutlaka kamulaştırılarak yeşil alana katılacağını, bu çabayı ne pahasına olursa olsun sürdürdüğünü ve sürdüreceğini söyledi.

Şu anda bir mezbelelik durumunda olan ve çoğunlukla  geceleri tinercilerin barınağı şeklindeki beton yığınının bina olarak yapılmasını isteyen etkili çevreler olduğunu açıkladı ve Erzurum kamuoyundan buranın yeşil alan olarak değerlendirme çabasında kendisine yardımcı olmalarını istedi.

Böyle bir çabaya hiçbir siyasi parti, siyasi  fark gözetmeden bütün Erzurumluların ve Erzurum da faaliyet gösteren; dernek, sendika, sivil toplum örgütlerinin destek vermesi gerekir.

Orada başlayacak bir yapılaşma, o  yörenin tek nefes alma yeri olan yeşil alanı da ortadan kaldıracaktır. Bu nedenle böyle bir çabaya ve uğraşıya destek verme zorunluluğumuz doğmuştur.

Ayrıca Havuzbaşı mevkii olarak nitelenen alanın da çevresinde bulunan ve şu anda sergi binası ve Kültür Müdürlüğü lojmanı olarak kullanılan binanın da söküleceği ve bu alanın tamamen törenlere tahsis edileceği söyledi. Zaten bu alan çevresindeki  kötü yapılaşmanın bir örneği olan Halk Eğitim Salonu yanındaki beton binanın yerinde eskiden çam ağaçları vardı . O çirkin bina uğruna çam ağaçları yok edildi. Eğer  böyle bir projeyi de hayata geçirmek için başkanın sözlerine değer vermek ve ona destek olma zorunluluğu vardır.

Bu konular ilgimi çekti, hoşuma gitti ve bu nedenle sizlerle paylaşmak istedim.

Dileğimiz projelerin sonuçlarını alarak Erzurum’a yararlı olacak bu çalışmaların hayata geçirilmesidir.

Başkana başarılar dilemekten başka elimizden bir şey şimdilik gelmiyor.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.