Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Yerel Yönetimler > Bisiklet yolu yapan belediyelere destek

04.11.2012 Paz, 7:27

Reklam

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye’deki yolların gürültüsünü azaltacaklarını bildirdi.

 

Bisiklet yolu yapan belediyeleri destekleyeceklerini de belirten Bayraktar, çevrenin okul kitaplarına gireceğini söyledi.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar,kentsel dönüşüm sayesinde kentlerin çevreye duyarlı, iklim değişikliğiyle mücadeleye katkı sağlayan merkezler haline geleceğini söyledi. Çevre ve kentsel dönüşüm konusundaki son çalışmalar hakkında bilgi veren Bayraktar, çevre bilincinin yerleştirilmesi konusunda kadınlarla çocukları öncelikli hedef kitle olarak belirlediklerini ifade etti.

 

MEB İLE KOMİSYON KURDUK

Çevre konusunu okul müfredatına koymak istediklerini söyleyen ve bu amaçla Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte bir komisyon oluşturduklarını bildiren Bayraktar, şunları söyledi: “Çevre konusunu ayrı bir ders olarak mı verelim, yoksa mevcut ders kitaplarının içerisinde çevre ile ilgili bölümler mi oluşturalım diye araştırıyoruz. Ayrıca, Diyanet İşleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla çevre eğitimine yönelik işbirliği içindeyiz.”

 

SADECE İYİ KONUT YETMEZ

Bayraktar, kentsel dönüşümle kurulacak kentlerin sadece afetlere dayanıklı değil, aynı zamanda çevrenin korunduğu, planlı ve sağlıklı bir altyapı ile ekonomik kalkınmanın sağlandığı, vatandaşın yaşam kalitesinin yükseltildiği şehirler olacağını söyledi. Bayraktar, yeni oluşan alanlarda bisiklet yolu projesini hazırlayıp getiren belediyelere destek sağladığına işaret etti.

 

MEVZUAT SADELEŞİYOR

Bayraktar, ayrıca çevreyle ilgili mevzuatı daha anlaşılır hale getirmek ve uygulamasını kolaylaştırmak için yönetmeliklerde sadeleştirmeye gideceklerini, bu amaçla halen 46 olan yönetmelik sayısını 28’e düşüreceklerini bildirdi. “Hedefimiz 2013’ün ilk çeyreğinde bu işi bitirmek” diyen Bayraktar, çevreyi ve yatırımları içinde barındıran sürdürülebilir kalkınma anlayışını benimseyen yönetmelikler hazırladıklarını ifade etti.

 

Türkiye’nin gürültü haritası çıkarılıyor

Çevre Bakanı Bayraktar, Türkiye’nin gürültü haritasını çıkarmaya yönelik çalışma yaptıklarını bildirdi. Özellikle İstanbul, Bursa, Gaziantep’te çalışmalar olduğunu belirten Bayraktar, şunları söyledi: “İhalesi bitmek üzere. Tren yollarından tutun havaalanlarına, çok yoğunluklu olan otoyollara kadar gürültü haritasını çıkarıyoruz. Bu çıktığı zaman nerelere öncelik vermemiz lazım ve hangi tedbirleri almamız gerektiği konusunda bir çalışmamız olacak.”

 

Canlı müzik sınırı

Ayrıca hastane, bakımevleri ve eğitim kurumlarına 250 metreden daha yakın yerlerde canlı müziğin yasaklandığını hatırlatan Bakan Bayraktar, belediyelere denetim yetkisi vererek etkinliği artırdıklarını söyledi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.