Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler > Bölge Baroları Avukat Mehmet Nezir Okur’un Öldürülmesini Kınadı

03.11.2015 Sal, 17:48

Bölge Baroları Avukat Mehmet Nezir Okur’un Öldürülmesini Kınadı

Reklam

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki 15 baro, Siirt Barosu’na kayıtlı avukat Mehmet Nezir Okur’un ölümü ile sonuçlanan silahlı saldırıyı basın açıklaması yaparak kınadı.

Şırnak, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Ağrı, Tunceli, Iğdır ve Van baroları tarafından, Siirt Barosu’na kayıtlı avukat Mehmet Nezir Okur’a yapılan saldırıya ilişkin basın açıklaması yapıldı. Bölge baroları adına açıklamayı okuyan Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi, saldırıyı şiddetle ve nefretle kınadıklarını vurguladı. Elçi, “Avukat Mehmet Nezir Okur, bürosundan evine gitmek üzere çıktığı sırada uğradığı alçakça saldırı sonucunda hayatını kaybetti. Meslektaşımız 35 yaşında ve en küçüğü 20 günlük 3 çocuk babasıydı. Tamamen cehaletten kaynaklanan avukatlara yönelik saldırılar ne yazık ki son dönemlerde artış göstermiştir. Oysa avukat bir davanın ya da çekişmenin tarafı değildir. O, sadece insanlara hukuki yardım sağlayarak mesleğini icra eden kişidir. Hukuk ve adalet herkese lazımdır. Avukatı, davanın ya da çekişmenin tarafı olarak gören anlayış sorunludur, marazidir. Unutmamalıdır ki avukat, kendi işini ya da davasını değil, müvekkilinin işini ya da davasını takip eder. Bundan ötürü avukat, mesleğini icra ederken hasım olarak görülmemelidir” dedi.

Daha önceki olaylarda olduğu gibi bu olayda da idarecilerden herhangi bir tepki gösterilmediğine dikkat çeken Elçi, şunları kaydetti:

“Diğer meslek örgütleri mensuplarına yönelik saldırılar, başta idareciler olmak üzere, toplumun değişik kesimlerinden şiddetli tepkiler alırken; avukatlara yönelik saldırılar, bu son örnekte de görüldüğü gibi, neredeyse tepki dahi almamıştır. Yani avukatlara yönelik saldırılar maalesef artık sıradan bir hal almış ve kanıksanmıştır. Haksızlıklar karşısında sessiz kalmadıklarından olsa gerek avukatlar idareciler tarafından benimsenmemektedir. Tarih boyunca avukatlar müvekkillerinin haklarını korumak, toplumu daha ileriye götürebilmek ve hukuku ülkelerinde egemen kılmak için büyük mücadeleler vermişler ve bu uğurda bedel ödemişlerdir. Kimi zaman sözlü, kimi zaman fiili saldırılara uğramış ve hatta hayatlarından olmuşlardır. İdareciler ya da toplumun değişik kesimleri, avukatlara yapılan saldırılara sessiz ve duyarsız kalsa da, biz barolar ve avukatlar her zaman gerekli tepkiyi en üst seviyeden vermeye devam edeceğiz. Unutulmamalıdır ki hiçbir meslektaşımız yürüttüğü kutsal ve onurlu mücadelede yalnız değildir. Faillerin yargı karşısına çıkarılıp en ağır şekilde cezalandırılması için soruşturmanın takipçisi olacağız. Bu vesile ile meslektaşımızın hayatına mal olan bu hain saldırıyı şiddetle ve nefretle kınıyor; meslektaşımıza Allah’tan rahmet, ailesine ve yargı camiasına başsağlığı ve sabır diliyoruz.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.