Anasayfa > Ana Manşet, Gündem > Bordo bereliler nefes kesti

10.11.2012 Cts, 0:07

Reklam

TSK Özel Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı bordo bereliler, Afganistan ve Pakistan özel kuvvet timleriyle ortak yaptıkları tatbikatta, sahip oldukları üstün imkan ve kabiliyetleriyle göz doldurdu.

 

Türkiye, Afganistan ve Pakistan Özel Kuvvet ve Doğal Afet Arama ve Kurtarma (DAK) timleri, Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı Tümgeneral Daniş Karabelen Kışlası’nda tatbikat gerçekleştirdi.

 

 

Şiddetli rüzgar ve yağmur altında yapılan tatbikata, Türkiye bir özel kuvvet timi, 2 DAK timi ve 2 helikopter ile Afganistan ve Pakistan toplam 58 kişiden oluşan özel kuvvet ve DAK birliği ile katıldı.Türkiye, Afganistan ve Pakistan özel kuvvet ve DAK birlikleri arasında işbirliğini güçlendirmek, bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunmak amacıyla icra edilen tatbikat, 4 gün sürdü.

 

Tatbikatta, senaryo gereği, terör örgütü lider kadrosundan yönetici pozisyonundaki iki teröristin kırsal alanda bir çiftlikte, örgütün yeni eylemlerinin hazırlık planları için toplantı yapacağı istihbaratı üzerine, Türkiye-Afganistan-Pakistan özel kuvvet timlerinden oluşan ‘Birleşik Özel Harekat Görev Grubu’na, teröristleri yakalama görevi verildi.

 

İstihbaratın teyit edilmesi üzerine harekete geçen timler, toplantının yapılacağı çiftliği keskin nişancılarla gözetim altına aldı.

 

Öncü birliklerin ardından, Kobra ve Skorsky helikopterlerle bölgeye sevk edilen bordo bereliler, havadan açtıkları yoğun ateşle hedefi baskı altında tuttu.

 

Daha sonra, teröristlerin bulunduğu binanın çatısına ve çiftlik arazisine indirilen bordo bereliler, sis ve el bombalarıyla otomatik tüfek atışlarıyla binayı ele geçirdi.

[nggallery id=35]

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.