Anasayfa > Slayt Haber, Video Haber > Burası Munzur Çay’ı

23.07.2012 Pts, 12:55

Tunceli’deki Munzur ve Pülümür çayları kıyısındaki plajlar, yurt içinden ve yurt dışından gelen turistlerle doldu.
Son iki haftadır bölgedeki PKK’lıları etkisiz hale getirmek için operasyonlar devam ederken, Munzur ve Pülümür vadileri yurt içi ve yurt dışından gelen vatandaşların akınına uğradı. Munzur ve Pülümür çayları kıyısındaki plajlar gün boyu sıcak havada serinleyip güneşlenen insanlarla doluyor. Tunceli’nin en büyük plajı olan Kutuderesi Vadisi içinde yer alan Pülümür Çayı kıyısındaki Sinan köyü plajı bu hafta da özellikle yurt dışından İngiltere, Almanya, yurt içinden ise Elazığ, Bingöl, Erzincan, İstanbul ve İzmir’den gelen turistlerin akınına uğradı. Akdeniz ve Ege sahillerinde görülen manzaraların yaşandığı Kutuderesi Vadisi’ndeki kumsalda stres atan tatilciler, suyun ve kumsalın temiz ve mesafe açısından yakın olması nedeniyle Tunceli’yi tercih ettiklerini söyledi.
Tunceli’deki plajları, suyu ve havasının serin olması nedeniyle tercih ettiğini söyleyen Bingöllü Öğretmen Fırat Anuk, “Tatilimi değerlendirmek üzere arkadaşlarımla buraya geldim, ortam güzel ve kalabalık fırsat buldukça plajda vakit geçiriyorum” dedi.
Tunceli Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nda öğretmen olan Turan Deniz, plajın çok güzel olduğunu söyledi. Deniz, “Plajlar her gün doluyor. İnsanlar, dağı, vadiyi ormanı bir arada görerek suya girdiği bir yer olduğu için burayı tercih ediyorlar. Gördüğüm kadarıyla gurbetçiler tatillerini deniz sahilleri değil kendi memleketinde değerlendirmeye başladı. Deniz sahilleriyle burayı kıyaslayan gurbetçiler, sahillerle buranın farklı olmadığını anladılar, ayrıca burada fazladan dağ, vadi ve ormanlık alanları aynı anda görmek mümkün olduğundan burayı tercih etmeye başladılar” diye konuştu.
Londra’dan gelen Duygu Polat ve Güneş Yılmaz ise daha önce Bodrum, Marmaris ve Didim’de tatil yaptıklarını, ancak buranın havası ve suyunun bambaşka olduğunu dile getirerek, “Burası her açıdan farklı bir yer, ailelerimizle birlikte her yıl geliyoruz, gurbetçi hemşerilerimizin de buraya gelmelerini istiyoruz” ifadelerini kullandı.
Pülümür Vadisi’nde lokanta işleten 75 yaşındaki Hüseyin Gül, bu güzel vadinin barajlarla yok edilmemesi gerektiğini söyledi. Gül, “Her yıl binlerce insan bu vadiye görmek ve yüzmek üzere ziyaret ediyor. Fakat burayı barajlarla yok etmek istiyorlar. Yetkililere burada yapımı planlanan barajların iptal edilmesi çağrısında bulunuyorum. Turizm Bakanlığı’nın da buradaki işletmeleri destek vermesini istiyorum” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.