Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler > Büyükelçi Larsen: “Son Seçimler De Bizi İlgilendirdi, Büyük Bir Merakla İzledik”

02.11.2015 Pts, 10:48

Büyükelçi Larsen: “Son Seçimler De Bizi İlgilendirdi, Büyük Bir Merakla İzledik”

Reklam

Avustralya’nın Ankara Büyükelçisi James Larsen, “Son seçimler bizi ilgilendirdi, büyük bir merakla son seçimleri izledik” dedi.

Eskişehir’e gelen Büyükelçi James Larsen, ilk olarak Vali Güngör Azim Tuna’yı makamında ziyaret etti. Anadolu Üniversitesi tarafından düzenlenecek arkeoloji ile ilgili konferansa katılacağını belirten Larsen, daha sonra Eskişehir Sanayi Odası (ESO) ve Eskişehir Ticaret Odası’nı (ETO) da ziyaret edeceğini dile getirdi.

Ziyaretten ve Eskişehir’de olmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Larsen, “Eskişehir’de olmaktan dolayı çok mutluyum. Eskişehir’e ilk resmi ziyaretim, sizi ve diğer ileri gelen kişileri ziyaret edeceğim ama aynı zamanda Anadolu Üniversitesi’nde bir arkeoloji konferansına katılacağım. O yüzden de şehirdeyim. Dolayısı ile Ankara’dan dışarı çıkabilmek için benim için güzel bir vesile oldu. Avustralya için bu yıl özel bir yıl oldu, Çanakkale Savaşları’nın 100’üncü yılı sebebiyle ve bu sebeple bu yıl Avustralya Türkiye kültür yılı olarak kutlandı. Bu çerçevede pek çok kültürel etkinlik yapıldı. Aynı zamanda G20 başlayacak ve bu da bizim için önemli. Kültür festivalinin yanı sıra son seçimler de bizi ilgilendirdi. Büyük bir merakla son seçimleri izledik. İki ülke ekonomi konusunda daha çok işbirliği yapabilirler ve bu öğleden sonra ticaret ve sanayi odası ile de görüşeceğim, neler yapabiliriz diye konuşacağız” dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Tuna ise şunları kaydetti:

“Eskişehir’de daha önce birçok dost ülkenin büyükelçisini ağırladık. Avustralya Büyükelçisi’ni de bu vesile ile ağırlamaktan mutluyuz. Arkeolojik kazı ile ilgili bir konferans güzel bir vesile. Aslında yeraltından çıkan eski medeniyetler, insanlık tarihinin geçmişi. Anadolu da medeniyetlerin beşiği olarak tüm yabancı dostlarımızın ilgisine mazhar oluyor. Avustralya ile ayrı özel bir hukukumuz, dostluğumuz da var. Çanakkale’den sonra dostluğa dönüşen ilişki güçlenerek devam ediyor. Kendilerine Eskişehir’e geldiği için tekrar teşekkür ediyoruz. Gerek ticari ekonomik anlamda, gerek kültürel anlamda ilişkilerimizin gelişmesi bizleri mutlu eder.”

Konuşmaların ardından ikili, birbirine hediye takdiminde bulundu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.