Anasayfa > İz Bırakanlar > Cahit Gürpınar

12.07.2012 Per, 19:26

Reklam

 

Erzurumlular, Yeşilçam dünyasında da bir çok başarıya imza attı. Yılmaz Güney’in de ortakları arasında bulunduğu Dadaş Film, bunlardan biriydi.

 

Dadaş Film’in kurucularından Cahit Gürpınar, 1960 yılında Gürpınar Sineması binasının inşaatını tamamlayarak sinemacılığa ilk adımı attığında, sinema tarihinde önemli bir sayfada açılmış oldu.

 

Türk sinamasına baş yapıtlar kazandırma peşinde olan Gürpınar, 1966 yılında Dadaş Sinemacılık ve Ticaret Limited Şirketi’ni kurdu ve art arda 19 film çekti.

 

Filmlerden başrolünü Yılmaz Duru’nun oynadığı “Zalimler”  şirketin kurulduğu yıl Altın Portakal Ödülü aldı.

 

Çoğu film yapımcısına nasip olmayan başarı bundan sonra da devam etti.

 

Yeşilçam’ın bir numaralı şirketi haline gelen Dadaş Film’in çektiği ve başrollerini Yılmaz Güney– Pervin Par ikilisinin paylaştığı  “Hudutların Kanunu” ileYılmaz Güney– Nilüfer Koçyiğit  ikilisinin unutulmaz rolleri ile hafızalara kazınan “Kızılırmak Karakoyun” bütün zamanların  en iyi 10 filmi arasına  girmeyi başardı.

 


1930 Erzurum doğumlu olan Cahit Gürpınar 2000 yılında,  hayatını kaybedince, bayrağı kızı yazarımız Nil Gürpınar aldı. Sinema Eserleri Sahipleri Derneği (SESAM) üyesi olan Nil Gürpınar, babasının bıraktığı mirası sürdürme çabasını keybetmedi ve DADAŞ FİLM festivali ile Erzurum Sanatına Dadaş Film mührünü vurdu.

 

Yılmaz Güney’in ortağı olduğu Dadaş Film hesabına çektiği ve Türk film klasikleri arasına giren diğer filmler şunlar:

 

Kovboy Ali, Yedi Dağın Aslanı, Bana Kurşun İşlemez, Kazanoğlu, Eşkıya Celladı, Arslanların Dönüşü ve Eşref Paşalı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.