Anasayfa > 5'li Üst Haber, Öne Çıkan Haberler > CarrefourSA’da başörtülü diye genç kızı kovdular

23.07.2012 Pts, 23:56

Reklam

Ramazan ayında satışa sunmak için kumanya paketi hazırlayan CarrefourSA’nın, kumanyaların ihtiyaç sahiplerine ulaşabilmesi için, işbirliği protokolü imzaladığı Kızılay’ın gönüllü çalışan personelini, başörtülü olduğu için kovduğu iddia edildi. Olay, hem sosyal medyada hem de toplumun büyük kesiminde tepkiye sebep oldu.

 

 

Kapatılan HADEP’in Türk Bayrağı’nın indirildiği kongresinin ardından, Fransız asıllı yöneticisinin Türk Bayrağı’nı indirdiği Carrefour Kozyatağı, bu kez başörtülü Kızılay görevlisi genç kızın kovulmasıyla gündeme geldi. Kızılay ile CarrefourSA, Kızılay’a kumanya bağışını içeren bir protokol imzaladı. Protokole göre; Carrefour, ramazan kumanyası hazırlayacak, bu kumanyayı satın alan yardımseverler de ihtiyaç sahiplerine ulaştırması için mağazanın bahçesine kurulacak yardım çadırında Kızılay’a bağışlayacaktı. Kızılay Ataşehir Şubesi, protokole dayanarak Kozyatağı Carrefour’un girişine yardım çadırı kurdu.

 

 

VATANDAŞLAR YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ AMA…
Vatandaşlar, Kızılay yardım çadırına yoğun ilgi gösterdi. Bu ilgi özellikle tatil olan pazar günü daha da arttı. Kızılay Ataşehir şubesi de talebe yetişemeyince Elif Demirci isimli gönüllü çalışanını görevlendirdi. Yardım çalışmaları devam ederken Carrefour’dan bir görevli gelerek başörtülü olduğu için Demirci’nin çalışmasına izin veremeyeceklerini bildirdi. Yetkili, “Genel müdürümüz çadırı kameralardan durumu izliyor. Elif Demirci’nin başörtülü çalıştığını gördü. Buna izin veremeyiz” diye uyardı. Uyarının ardından alanı terk eden Elif Demirci durumu Kızılay yetkililerine bildirdi.

 

 

STK’LAR HAREKETE GEÇİYOR
Çok sayıda sivil toplum kuruluşu Carrefour Kozyatağı bahçesinde meydana gelen olayın ardından tepki göstermeye hazırlanıyor. Carrefour’dan ürün alma boykotuna kadar ulaşması beklenen tepkiler için sosyal medyada organizasyon yapılıyor

 

 

HINCAL ULUÇ’UN KÖŞESİNE KONU OLMUŞTU
23 Haziran 1996 tarihinde yapılan HADEP kurultayı sırasında PKK’lı teröristlerin Türk bayrağını indirmesinin tepkileri sürerken, bir hafta sonra Carrefour’un Kozyatağı şubesinde benzer bir olay yaşandı.
Carrefour’un Fransız Müdürü mağaza önündeki dev Türk bayrağını indirmeye yeltenmesi, grup bünyesinde çalışan güvenlik görevlilerinin sert tepkisine neden olmuş, çıkan tartışma adliyeye yansımıştı.
Aynı yıllarda sık sık, mağaza içinde dolaşan çocukları kulağından çeke çeke cezalandıran Fransız genel müdür “Hırsız Türkler” diye bağıra bağıra standlar arasında dolaştığı gazeteci-yazar Hıncal Uluç’un köşesinde yer almıştı. (skyturk.net)

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.