Anasayfa > 5'li Üst Haber, Siyaset > CHP’nin oy oranını açıkladı

02.12.2012 Paz, 21:21

Reklam

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezi’ndeki AK Parti Trabzon İl Danışma Meclisi Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, eski partisi ileAK Parti‘nin bütünleşmesine işaret ederek, bir bütünleşme süreci yaşadıklarını söyledi.

 

Bu bütünleşmenin bir koalisyon olmadığını söyleyen Kurtulmuş, ”Bu, bir bardağın içinde birbirine karışmayan zeytinyağı ile suyu bir araya koyma işi değildir. Bu, gönüllerin, zihinlerin, ellerin birleşmesidir” dedi.

 

Bütünleşme sürecinin çok uzun sürmediğini dile getiren Kurtulmuş, ”Bazen kararlar alırsınız, adımlar atarsınız. Bu kararların testini de milletle birlikte yaparsınız. AK Parti‘ye katıldığımız bu çok kısa sürede sizi temin ederim ki her gün yüzlerce insan, ‘Allah razı olsun, iyi ki böyle bir adım attınız, yıllardır bu süreci bekliyorduk’ diyerek, bizleri tebrik edip kucaklıyor. Yaptığımız işin doğru olduğunu bize söylüyorlar” dedi.

 

Kurtulmuş, siyasi mücadelenin temelde iki kanadı olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

”Birisi bu millete tepeden bakan, bu millete hayat tarzı uydurmaya çalışan, bu milletin medeniyet değerleri ile problemli, kavgalı, milleti adam yerine koymayan, milleti terbiye edilmesi gereken bir kalabalık olarak gören anlayış. O çizginin içinde millet her zaman horlandı. Türkiye bu anlayıştan çok çekti. İkinci anlayış da bu millete ait ne varsa bunu önemseyen, bunu öne çıkaran, bunun mücadelesini veren anlayıştır. Bu mücadelenin aslı esası bir cümledir. Biz kendi medeniyet değerlerimize, özümüze dönerek yeniden ayağa kalkabilir, yeniden büyük bir millet olabiliriz. Bu memlekette çok mesafeler alındı, ama bu millet çok bedeller ödeyerek bu noktaya geldi. Geldiğimiz yerin kıymetini bilelim. AK Parti‘nin durduğu yer burasıdır. Bu çizgiyi, bu özellikleri korumak geliştirmek mecburiyetindeyiz.”

 

CHP‘yi eleştiren Kurtulmuş, ‘‘Bu millet bize çok kabiliyetli olduğumuz, çok birikimli olduğumuz, çok fazla deneyim, tecrübe kazandığımız için bu oyları vermedi tarih boyunca. CHP‘ye baktığınız zaman, çok açık söylüyorum, CHP bu haliyle devam ettiği sürece bütün partileri kapatıp CHP‘yi tek başına seçime soksanız bu millet yüzde 30’dan fazla oy vermez. Bunu objektif bir değerlendirme olarak söylüyorum. Niye CHP‘ye oyvermiyorlar, niye bu arkadaşlar iktidar olamıyor? Halk doğru yerde, onlar yanlış yerde durduğu için millet onlara oy vermiyor” diye konuştu.

 

Kurtulmuş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkan olma sürecine değinerek, şunları söyledi:

”Burada bütün samimiyetimle söylüyorum, siyasi kimliğimi bir tarafa bırakarak söylüyorum, bir vatansever olarak söylüyorum. Sayın Kılıçdaroğlu, ‘yeni CHP‘ diyerek partinin başına geçtiği zaman gerçekten çok sevindim. CHP‘nin yeni CHP olması demek, geçmiş dönemlerde yapılan bütün yanlışlıklarla yüzleşmesi başarısından geçiyor. Dersim katliamın hesabını yeni CHP sormayacaksa kim soracak? Gönlüm arzu eder ki CHP bu vesayetçi anlayıştan vazgeçsin. Milletin değerleriyle, milletin inançlarıyla kavgalı görüntüsünü terk etsin. Öyledir demiyorum, kavgalı görüntüsünü terk etsin. CHP yanlış yerini terk etsin. Eğer böyle olursa Türkiye’ye çok faydası olur.”

 

”Rövanşist değil, ilerici bir mantıkla hareket ediyoruz”

Numan Kurtulmuş, yüksek idealler uğruna siyaset yapmak mecburiyetinde olduklarını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

”Yüksek idealleri olmayan hiçbir toplumsal hareket toplumu dönüştürecek, toplumu ileriye götürecek ruhu kendisinde bulamaz. Bu genç kardeşlerimiz 2023’e, 2050’ye 2071’e bakarken bu milletin çocukları ikide bir dönüp geriye bakmasınlar. ‘1960’da ne olmuştu, 1980’de ne olmuştu, 1997’de 28 Şubat’ta ne olmuştu, Maraş olayları, Çorum olayları ne olmuştu?’ diye merak edip geriye bakmasın. ‘On binlerce faili meçhul cinayet nasıl işlendi’ diye bu milletin çocukları geriye dönüp bakmasın. Bu milletin çocukları ‘Acaba sayın Cumhurbaşkanımız Turgut Özal öldürüldü mü, öldürülmedi mi?’ diye bir endişenin içinde olmasın. Ne varsa ayan beyan ortaya çıksın, kim ne yapmışsa hesabı sorulsun istiyoruz. Böyle dediğiniz zaman biriledi diyor ki ‘rövanşist mantıkla mı hareket ediyorsunuz’. Hayır rövanşist bir mantıkla değil, ilerici bir mantıkla hareket ediyoruz. Geriye bakmayalım diye bu defterlerin kapanmasını istiyoruz.”

 

Konuşmalardan sonra HAS Parti ve Demokrat Parti Trabzon teşkilatlarından AK Parti‘ye geçenlere, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Süleyman Soylu ve Numan Kurtulmuş tarafından rozetleri takıldı.

Toplantıya AK Parti Trabzon Milletvekilleri Faruk Özak, Safiye Seymenoğlu ve Aydın Bıyıklıoğlu ile Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve çok sayıda partili katıldı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.