Anasayfa > Ana Manşet, Yerel Yönetimler > Çılgın Proje

14.09.2012 Cum, 15:56

Reklam

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, sezonun Çılgın Projesi için düğmeye bastı. Başkan Ahmet Küçükler bugün düzenlediği Basın toplantısı ile Gavurboğan’ın modern bir kent olacağını duyurdu. Çılgın Proje olarak nitelendirilen çalışma, heyecan uyandırdı.

 

Erzurum’da kentsel dönüşümün en güzel yüzü olarak gösterilen çalışmada toplam 944 konut yıkılacak ve  Gavurboğan’a Bin 500 konutluk kent kurulacak.  10 ile 20 katlı binaların inşa edileceği bölgede sosyal tesisler ağırlıkta olacak. Başkan Ahmet Küçükler projenin hayata geçirilmesi için gerekli hazırlıkların tamamlandığını açıkladı. Başkan Küçükler, şunları söyledi:

 

 

      ‘’Söz konusu bölgede yapığımız çalışma çerçevesinde 24 milyon lira ödedik. Bölgenin Toplam Kamulaştırma Bedeli 57 milyon lirayı bulacak. Projeye önümüzdeki yıl bahar ayında başlıyoruz. Bu çalışma Erzurumumuza hayırlı olsun’’

 

 

“AB Atık Su Tesisi Olmayan Belediyeyi Muhatap Almıyor”

 

Başkanı Ahmet KüçüklerAvrupa Birliği’nin atık su arıtma tesisi olmayan belediyeleri muhatap almadığını da belirttti.  “Belediyenin modern bir belediye olmasının en önemli şartı atık su tesisinin olmasıdır. Bizim 64 milyon Euro değerinde atık su projemiz var” dedi.

 

 

Büyükşehir Belediye Başkanı AK PartiliAhmet Küçükler, Müceldili Konağında düzenlediği basın toplantısında yaptıkları ve projeleri hakkında bilgi verdi. Başkan Küçükler, kenti gecekondulardan temizleyemeye başladıklarını, otobüs terminali, 240 dönümlük olimpiyat parkı, futbol kampı, et entegre tesisi ve bunun gibi çok sayıda projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

 

 

Ahmet Küçükler, bir şehirde modern belediyecilk yapılıp yapılmadığını anlamak için belli kıstaslara bakıldığını anımsatarak şunlarısöyledi:

 

 

“Bir belediyenin adam akıllı çalışıp çalışmadığına nasıl bakılır? Bunların ilki şehrinin içme suyunu arıtma tesisinden veriyor mu? Öyle doğal kaynaktan ya da kuyudan vermek Avrupa standartlarında belediyecilik olarak kabul edilmiyor. Çünkü suyun hem sağlık açından kontrolü, hem de devamlılığının garantisi anlamında içme suyu arıtma tesisi olmazsa olmazdır. İkinci olarak şehrin katı atık depolama tesisi var mı? Yoksa gelişi güzel vahşi depolama mı yapıyor. Üçüncü olarak hava kirliliği anlamında doğalgaz sistemi var mı? Yeşil alanı var mı? Dördüncü olarak otoparkları var mı? Son alarak ve en önemlisi atık su arıtma tesisi var mı? Şimdiye kadar herkes kanalları KarasuNehri’ne bağlamış. Sen selamet, ben selamet. Kimse bu işin ihtiyaç olduğunu, bu işe milyon dolarlar harcandığını düşünmüyor. Belediyenin modern bir belediye olmasının en önemli maddesi atık su tesisinin olmasıdır. Avrupa Birliği, atık su tesisi olmayan belediyeleri muhatap almıyor. Her projede bunu ön şart koşuyor. Eğer tesis yoksa ‘Ben seni şehir olarak kabul etmiyorum, sen atıklarla çevreyi ve dünyayı kirletiyorsun’ diyor. Bizim 64 milyon Euro değerinde atık su tesis projemiz var. Herşeyi hazır.”

 

 

CENAZE NAMAZLARI İÇİN TEK MEYDAN

Öte yandan Başkan Küçükler, kentte cenaze namazlarının her camiiden kaldırılamayacağını vurgulayarak, “Tebrizkapı’da bulunan Narmanlı Cami’sinin önünde meydan çalışmamız var. Orası hem meydan olacak, hem de özellikle Yakutiye bölgesinde her camide değil, artık cenazeleri tek bir camide toplamış olacağız. Orası bütün cenaze namazlarının kılınacağı bir meydan olacak” dedi

[nggallery id=27]

YORUMLAR

Toplam 3 yorum bulunmaktadır.

Murat Vural

Bu proje gerçekleşirse eğer Gavurboğan’ın yeni adı ne olacak merak ediyorum:)

14.09.2012, 23:34
Kemal Yılmazer

Başkan Beyi Tebrik ediyoruz. Erzurumumuza yakışır

15.09.2012, 8:28
zeki Yalçın

mütiş bir proje umarım fotoğrafta almaz küçükler başkanı ileri görüşlülüğünen dolayı tbrik ediyorum. zeki yalçın görsel sanatla öğretmeni. umarım bizede nasip olur. Bizde bir ev sahibi oluruz:)

07.11.2012, 21:15