Anasayfa > Sağlık > Çok Gülün Geç Yaşlanın

04.11.2015 Çar, 12:00

Çok Gülün Geç Yaşlanın

Reklam

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Belma Şahin, gülmenin yaşlanmayı geciktirdiğini belirtti.

Stres ve öfkenin yüz kasları dahil vücut kaslarında da kasılmaya yol açtığını ifade eden Op. Dr. Belma Şahin, “Kasılma arttıkça ve tekrarlandıkça cilt üzerinde çizgilenmeler oluşturur. Bunlar zamanla endişe ve kızgınlıkla beraber kaş çatma kırışıklıklarına dönüşür. Kronik gerginlik ve stres sırasında cilt oksijen ve beslenme sıkıntısı çeker ve bu da hücrelerde hasar ve yaşlanma belirtilerine davetiye çıkarır. Öyle ise gülümseyin ve bulutlar gitsin, kırışıklıklar gitsin, gerekirse stresten kurtulmak ve daha çok gülümsemek için çaba harcayın, sizi rahatlatan sporlar, egzersizler ve yoga dersleri alın. Gerekirse terapiste gitmekten çekinmeyin, stres ile baş edin ve ona karşı en güçlü silahınız olan gülümseme ve kahkahanızı hayatınızdan eksik etmeyin. Stresin sizi esir almasına izin vermeyin, hayatta her zaman dertler olacaktır duygularınızı kontrol etmeyi öğrenin” dedi.

“Birçok faydası ve insan psikolojisi üzerine olumlu etkisinin yanı sıra, güneşe uzun süreli maruziyet cilt üzerinde büyük zararlara yol açabiliyor” diyen Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Belma Şahin, şöyle konuştu:

“Güneş ışınları içindeki ultraviyole ışınları ile foto yaşlanmaya DNA hasarına ve hatta cilt kanserlerine yol açmakta, bu nedenle güneşin psikolojimiz üzerine olumlu yönlerinden faydalanıp cilt için zararlı etkilerinden korunabilmek için yaz ve kış aylarında güneş koruyucu losyonlar kullanmalıyız ve illaki güneş altında kalacaksak saat 11.00-16.00 arası saatleri tercih etmemeliyiz.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.