Anasayfa > Erzurum İlçeleri, Gündem, Öne Çıkan Haberler, Yerel Haber > ÇÜ Sualtı Teknolojileri Bölümü’ne Kız Öğrenciler De İlgi Gösteriyor

04.11.2015 Çar, 10:25

ÇÜ Sualtı Teknolojileri Bölümü’ne Kız Öğrenciler De İlgi Gösteriyor

Reklam

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Yumurtalık Meslek Yüksekokulu Sualtı Teknolojileri Bölümü yılda ortalama 10 öğrenci mezun ediyor.

Öğrenci kapasitesi 20 olan Sualtı Teknolojileri Bölümü bu yıl üçüncü mezunlarını verdi. ÇÜ Yumurtalık Meslek Yüksekokulu Sualtı Teknolojileri Bölümünden mezun olan öğrenciler büyük firmalarda istihdam imkanı bulurken, genellikle erkek öğrencilerin tercih ettiği bölüme bu yıl bir de kız öğrenci kayıt yaptırdı.

Self Contained Underwater Breathing Apparatus (SCUBA) Eğitmeni ve Can Kurtarma Öğretmeni de olan ÇÜ Yumurtalık MYO Öğretim Görevlisi Mehmet Hereklioğlu, eğitim öğretimin en önemli bölümünü SCUBA, Bağımsız Aletli Dalış (BAD) dersi ve Can Kurtarma derslerinin oluşturduğunu söyledi.

Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Mahmut Ali Gökçe idaresinde Bölüm Koordinatörü Sualtı Sanayi Dalgıcı Öğr. Gör. Özgür Yılmaz ile eğitim öğretimi gerçekleştirdiklerini anlatan Hereklioğlu, “Bölüm derslerini teorik ve uygulamalı olarak önce havuz sonra açık denizde veriyoruz. Mezun olanlar özellikle deniz altı inşaatlarında, liman ayaklarının yapımında, İstanbul’da yapılan tüp geçit ve 3. köprü inşaatıyla, dünyada ilk defa uygulanan deniz altından su götürülmesi projesi (82 km. Türkiye Mersin Taşucu-Kıbrıs )gibi işlerde çalışıyor. Kız öğrenciler de Hiperbarik Oksijenli Tedavi merkezlerinde Basınç Odası Operatörü olarak çalışma imkanı buluyor” şeklinde konuştu.

Hereklioğlu ayrıca, ÇÜ Yumurtalık Meslek Yüksekokulu Sualtı Teknolojileri Bölümü’nün mezunlarına, Deniz Kuvvetleri Hariç Türkiye’de hiçbir kurumun vermediği, “Birinci Sınıf Sanayi Dalgıçlığı (First ClasDiver) Diploması” ve “Basınç Odası Operatörlüğü” gibi çok önemli iki belgeyi verdiğini sözlerine ekledi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.