Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler, Siyaset > Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 54 ülkede sandık kuruluyor

30.07.2014 Çar, 15:17

Reklam

 

 

 

sandık kuruluyor

 

 

 

 

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk defa yurtdışında sandık kurulacak. 31 Temmuz-3 Ağustos tarihleri arasında 54 ülkede 103 merkezde sandık kurulacak.

Yurtdışı Türkler’den Sorumlu Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Twitter hesabından yaptığı açıklamada gurbetçilere oy kullanmaları için çağrıda bulundu. İşler açıklamasında, “AK Parti iktidarının attığı tarihi ve demokratik adımla ilk defa yurtdışında sandık kurulacak, seçimde 54 ülke,103 merkezde oy kullanılacak. 31Temmuz-3 Ağustos tarihleri arasında ülkelere göre 1, 2 ve 3 gün, Almanya, Fransa, ABD ve Belçika gibi ülkelerde 4 gün süreyle oy kullanılacak. Yurtdışında randevulu oy kullanılacak. Randevu almayanlar, sistem tarafından verilen oy kullanacakları tarihi YSK sitesinden öğrenebilirler. Randevu tarihinde oyunu kullanmayan vatandaşlarımız gümrük kapılarında oy kullanabilir. Gümrüklerde 10 Ağustos’a kadar oy verilebilecektir. Yurtdışındaki Türkler’i demokratik haklarını kullanmak için bulundukları ülkelerde ve gümrüklerde kurulan sandıklarda oy vermeye çağırıyorum” dedi.

Ülkelere göre oy verme tarihleri şöyle:
“Almanya, ABD, Belçika, Danimarka, Fransa, Hollanda, İsrail, İsviçre, İtalya, KKTC, Lübnan, Norveç, Romanya, Suudi Arabistan, Türkmenistan 31 Temmuz-3 Ağustos 2014 4 gün süreyle.

Kanada, Avustralya ve Rusya 31 Temmuz-2 Ağustos 2014 3 gün süreyle.

Bulgaristan ve Kazakistan’da 1-3 Ağustos 2014 3 gün süreyle.

Avusturya ve Yunanistan’da 2-3 Ağustos 2 gün süreyle.

Cezayir, İngiltere, İsveç, Japonya, Katar, Kırgızistan, Macaristan ve Makedonya’da 2-3 Ağustos 2014 2 gün süreyle.

Çin Halk Cumhuriyeti’nde 31 Temmuz 2014 1 gün süreyle.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde 2 Ağustos 2014 1 gün süreyle.

Arnavutluk, Azerbaycan, Bahreyn, Bosna Hersek, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Güney Afrika, Gürcistan, İran, İrlanda, İspanya, Kosova, Kuveyt, Mısır, Özbekistan, Polonya, Sudan, Tunus, Ukrayna, Umman, Ürdün ve Yeni Zelanda’da 3 Ağustos 2014 1 gün süreyle.”

Berlin’de Olimpiyat Stadı da sandık kurulacak merkezler arasında yer alıyor. Gurbetçiler randevu tarihinde oyunu kullanabilecek.

 

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.