Anasayfa > İz Bırakanlar, Slayt Haber > Deniz Gezmiş

06.05.2013 Pts, 10:35

Deniz Gezmiş

Reklam

 

 

Erzurum’un Ovacık Bucağı’na bağlı Çığrıklı Köyü’nden Cemil Gezmiş’in oğlu. Baba Gezmiş’in görevi nedeniyle 1947 yılında Ankara’da dünyaya gelen Deniz Gezmiş’in çocukluğu Erzurum’da geçti.

 

1966’da İ.Ü. Hukuk Fakültesi’ne girdi. Kısa sürede gençlik eylemlerinde öne çıktı. TİP’de çalıştı. 1968’de Devrimci Hukuklular Örgütü’nü kurdu. Amerikan 6.Filosu’nu protesto eylemlerine katıldı ve İstanbul Üniversitesi’nin solcu öğrenciler tarafından işgaline öncülük etti. Samsun’dan Ankara’ya Mustafa Kemal Yürüyüşü’nü tertipledi. 1969’da Filistin’e gitti, gerilla eğitimi gördü. 1970 yılında Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu’nu (THKO) kurdu. Örgütün ilk eylemi olan İşbankası Ankara Emek Şubesi soygununa katıldı. Yine Ankara’daki Balgat Amerikan Üssü’nden dört Amerikalının kaçırıl-ması eylemine katıldı. Mart 1971 yılında Sivas Gemerek’te çatışma-da yakalandı.

Ankara Sıkıyönetim 1 Nolu Askeri Mahkeme’nde yargılanan Gezmiş, 16 Temmuz 1971 Cuma günü başlayan ve 86 gün devam eden yargılamalar sonunda arkadaşları Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan ile birlikte idama mahkum edildi. İnfaz, 6 Mayıs 1972’de gerçekleştirildi. İdamından sonra Gezmiş hakkında tam 16 kitap yayınlandı, hayatını anlatan bir de sinema filmi çekildi.

 

Deniz’in babasına veda mektubu

 

“Baba,

Mektup elinize geçmiş olduğu zaman aranızdan ayrılmış bulunuyorum. Ben ne kadar üzülmeyin dersem yine de üzüleceğinizi biliyorum. Fakat bu dururumu metanetle karşıla-manı istiyorum. İnsanlar doğar, büyür, yaşar ölürler, önemli olan çok yaşamak değil, yaşadığı süre içinde fazla şeyler yapabil-mektir. Bu nedenle ben erken gitmeyi normal karşılıyorum. Ve kaldı ki, benden evvel giden arkadaşlarım hiçbir zaman ölüm karşısında tereddüt etmemişlerdir. Benim de düşmeyeceğimden şüphen olmasın, oğlun, ölüm karşısında aciz ve çaresiz kalmış değildir. O bu yola bilerek girdi ve sonunda da bu olduğunu biliyordu. Seninle düşüncelerimiz ayrı ama beni anlayacağını tahmin ediyorum. Sadece senin değil, Türkiye’de yaşayan Kürt ve Türk halklarının da anlayacağına inanıyorum. Cenazem için avukatlarıma gerekli talimatı verdim. Ayrıca savcıya da bildireceğim. Ankara’da 1969’da ölen arkadaşım Taylan Özgür’ün yanına gömülmek istiyorum. Onun için cenazemi İstanbul’a götürmeye kalkışma, annemi teselli etmek sana düşüyor. Kitaplarımı küçük kardeşime bırakıyorum. Kendisine özellikle tembih et. Onun bilim adamı olmasını istiyorum, bilimle uğraşsın ve unutmasın ki, bilimle uğraşmak da bir yerde insanlığa hizmettir, son anda yaptıklarımdan en ufak bir pişmanlık duymadığımı belirtir seni, annemi, abimi, kardeşimi devrimciliğimin olanca ateşi ile kucaklarım.” Oğlun Deniz

 

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

Serap DURMAZPINAR

Tek bir kisiyi bile oldurmeyen Deniz Gezmis ve arkadaslari vatan haini ilân edilip asilirken, 30 bin kisinin katili bugun pasalar gibi yasiyor, adam yerine konuluyor, Sn. diye htap ediliyor, dedikleri emir telâkki edilip bir bir yerine getiriliyor…
PKK’li teroristler, bebek katilleri ozgurluklerine kavusuyor.
Haklarini helâl etsinler Deniz Gezmis ve arkadaslari…
Halkalarini helâl etsinler bu ulke için can verip, gencecik yasta topraga dusenler…
Hepsini Rahmet ve sevgiyle aniyorum…
Serap Durmazpinar Kuruhasanoglu / France

06.05.2013, 13:52