Anasayfa > Erzurum İlçeleri, Gündem, Öne Çıkan Haberler, Slayt Haber > Dervişağa Türbesine defineci saldırısı

17.11.2014 Pts, 16:28

Dervişağa Türbesine defineci saldırısı

Reklam

Erzurum’da define avcıları 278 yıllık Derviş Ağa’ya ait türbeye dönüştürülen mezarı kazarak hazine aradı. Polis, olay sonrasında incelemede bulunarak define avcılarının yakalanması için çalışma başlattı. 
Olay, Yakutiye ilçesi Tahtacılar Caddesi, Derviş Ağa Mahallesinde bulunan Derviş Ağa Camisi’nin içerisinde bulunan türbede gece saatlerinde meydana geldi. Öğle namazını kılmak için camiye gelen cemaat mezarın kazıldığını fark etti. Bunun üzerine durum polise bildirildi. Polis olay yerinde incelemede bulunarak delil araştırması yaptı. Define avcılarının yakalanması için çalışma başlatıldı.
Cemaat, türbenin altın bulabilmek için kazındığını söyleyerek, define avcılarına tepki gösterdi.

DERVİŞ HACI İBRAHİM AĞA
Hacı Bektaş oğlu Derviş Hacı İbrahim Ağa 17. yüzyıl sonu 18.yüzyıl başlarında hayat sürmüş Erzurum’un yetiştirdiği, sanatkâr ve kundura işleriyle uğraşan tüccar, sofiyandır. Gönlünde Allah rızasından gayrisi olmayan, “İnsanların en hayırlısı, insanlara en fazla faydalı olandır.” Hadisi Şerif. “Siz sevmekte olduğunuz (mal, can gibi) şeylerden Allah yolunda infak (Bağışlamak, vermek) edinceye kadar birre (Üstün hayra ve Allah rızasına ) asla ulaşamazsınız.” Ayeti Kerime. Şiarınca yaşamış örnek insan. Derviş Ağanın mezarı Gülahmet Caddesi’nde, H. 1130, M. 1717 yılında yaptırdığı, kendi adını taşıyan Derviş Ağa Camii’nin haremine girişte sağ tarafta Kuran kursu, sol tarafta küçük bir hazire, hazirenin ortasında bulunan mezarı türbe ile çevrilmiştir. Türbeyi 4 sütun üstünde yükselen güzel bir kubbe örtmektedir. Mezarın çevresi mavi renkli demir parmaklıklarla çevrilidir. 1736 yılında vefat etmiştir.

????????

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.