Anasayfa > Slayt Haber > Doğulu Gençler Muş’ta buluştu

05.12.2014 Cum, 17:06

Doğulu Gençler Muş’ta buluştu

Reklam

Aktif Yurttaşlık programı olan Fırsatı Yakala programının 3. semineri, Muş’ta bölge illerden gelen gençlerin katılımıyla başladı. Gençler seminerde, kendi yerellerinde hayata geçirdikleri projeleri değerlendirme fırsatını yakalayacaklar. 
Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yaşayan genç aktivistlere ve aktivist olma yolundaki bireylerin kapasitelerini inşa etme ve kendi proje fikirlerini hayata geçirmeleri için fırsat sunan bir program olan Fırsatı Yakala, 3. seminerine 1 Aralık 2014 tarihinde Muş’ta başladı. Bir hafta sürecek olan seminere Doğu ve Güneydoğu bölgesindeki 9 şehirden 20 genç katıldı. Muş’ta bir araya gelen gençler aldıkları eğitimler sonrası kendi yerellerinde ürettikleri projeleri değerlendirme imkanına sahip olacaklar. Fırsatı Yakala programının gençleri, kendi yerelleri olan; Batman, Bingöl, Diyarbakır, Erzurum, Kars, Siirt, Sivas ve Van şehirlerinde, yaşadıkları toplumun sorunları hakkında projeler gerçekleştirmişlerdi. Programın ilk semineri 12-20 Mayıs 2014 tarihlerinde Kars’ta, ikinci semineri ise 28 Haziran-4 Temmuz 2014 tarihlerinde Van ilinde düzenlenmişti.
Programın amacı, şiddetsiz iletişimi desteklemek ve bu temayla bağlantılı olarak gençlerin kendi yerellerindeki toplumsal sorunları hakkında proje üretmelerini sağlamak. Ürettikleri projelerde başarılı olan gençler projeden mezun olabilir ve geçirecekleri bir eğitim süreci ile beraber programa eğitmen olarak katkı sağlayabiliyor. Program, toplumun yerel sorunlarına aktif bir yurttaş olarak katkı sağlamak isteyen gençleri destekleyen uluslararası Joint Civic Education programının Türkiye ayağını temsil eder. Fırsatı Yakala, ülkemizde ilk defa 2012 yılında uygulamaya konuldu.
Program bir çok partner kuruluşla beraber çalışıyor ve çeşitli bağışçı kuruluşların desteğini alıyor. Programın, Türkiye partnerliğini Türkiye Avrupa Vakfı yaparken, diğer partner kuruluşlar Almanya’dan MitOst ve Theodor Heuss Kolleg’tir. Programa bağışta bulunan kuruluşlar ise; Türkiye’den Açık Toplum Vakfı, Almanya’dan Alman Dışişleri Bakanlığı ve Robert Bosch Vakfı olduğu belirtildi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.