Doktorlar yüzde 1 yaşama şansı verdi ama o yılmadı hep inandı. Türkiye Şampiyonu Cansu Buzyürük judo müsabakası sırasında boynu kırıldıktan sonra felç oldu. Madalya kazandığı minderden tekerlekli sandalyeye mahkum olan genç kız maddi yardımlarla neredeyse adım atacak hale geldi ama bu kez de tedavi masraflarına biçilen 6 aylık süre sonlandı.

Kabus dolu günlere dönmemek için hayırseverlere seslenen milli sporcu, “Eğer yardım etmek isteyen birileri varsa bekliyorum” dedi.

2011 yılında Türkiye Tekirdağ Minikler Şampiyonası’nın antrenmanı geçirdiği talihsiz kazanın ardından Cansu Buzyürük, doktorların ‘solunum cihazına bağlı yaşar’ söylemini tersine çevirdi. Kazanın ardından İzmir, Manisa ve Ankara’daki tedavi gören şimdi de İstanbul’da alternatif tıpla hayata tutunmaya çalışan milli sporcu, şimdilerde tedavi masraflarına biçilen sürenin bitmesinin endişesini taşıyor.
Vestel Şirketi Sahibi A. Nazif Zorlu’nun 6 aydır aylık 6 bin TL tutarındaki tedavi masraflarının karşıladığını ancak sürenin bitmesi üzerine ne yapacaklarını bilmediklerini söyleyen anne Satı Buzyürük; “Çok kapı çaldım ve çaldığım o kapılardan hiç boş dönmedim. Çok teşekkür ediyorum. Hepsine Allah hepsinden razı olsun. Bu dört yıl içinde onların sayesinde Cansu’yu tedavi ettiriyoruz. Cansu’nun tedavi masrafı aylık 6 bin TL. Şu anki tedavi masraflarımız için de 6 aylık bir süre verildi. O süre şimdi bitti. Yine burada bütün yüreği kalbi temiz yardımseverlere onlardan kızım adına destek bekliyorum” dedi.

SADECE BAŞARILARI İLE DEĞİL ZEKASIYLA DA ŞAŞIRTTI

Aynı zamanda lise ikinci sınıf öğrencisi olan Cansu, yaşadığı tüm zorluklara rağmen okulunu bırakmadı ve başarısıyla da göz doldurdu. Kızının evde eğitim sisteminden yararlandığını ve azmi ile aile olarak kendilerine bile örnek olduğunu anlatan anne Satı Buzyürük; “ Doktorlar ne dediyse Cansu hep ‘ben yürüyeceğim’ dedi. Ve onun bu umudu bu hayata istekli tutunması bizi daha güçlü yaptı. Ben açıkçası kızımdan daha çok güç aldım. Psikoloğa bile ihtiyacımız olmadı. Kendi aile içinde bütün problemlerimizi sabırla çözdük. Okulunu da bırakmadı. Cansu lise ikiye gidiyor. Okulumuzun müdire hanımı takdir belgesini getirdiğinde çok gururlandık. Cansu okuyunca mimar olmayı hedefliyor” diye konuştu.

“YARDIM EDİN”

Geçirdiği talihsiz kazanın ardından verdiği mücadeleyle örnek teşkil eden Cansu Buzyürük hayırseverlerin desteği ile iyileşme sürecini tamamlamak isteğini dile getirerek; “Kazadan sonra hayatım tamamen değişti. 3 yıl önce nerede olurdum 3 yıl önce böyle bir yerde kesinlikle olmayı düşünmezdim. O zamanlar İstanbul en çok gelmek istediğim yerlerden biriydi ama bu şekilde İstanbul’da olmayı hiç düşünmedim. Bu süreçte er çok moral sabır ve dua. Bunlar olmadan asla olmuyor. Şu anda ortama ayak uydurmak izin bunun zeminini hazırlıyorum ve okuluma devam ediyorum. Teşekkür edeceğim çok insanlar var. Hedefim mimar olmak ve engeli olan engelli olan herke için bir şeyler yapmak istiyorum” dedi.
Özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a büyük bir hayranlık duyduğunu da sözlerine ekleyen genç kız; “Bu süreçte yanımda olan birçok isim vardı. Örneğin İstanbul’da kalabilmem için Spor Bakanımı Akif Çağatay Kılıç’a çok teşekkür ederim. Recep Tayyip Erdoğan’ı çok seviyorum. Konuşunca insanın içini titreten bir ses tonu var. Eğer kendisini bir kez görme şansım olursa elini öpmek isterim. Eğer yardım etmek isteyen birileri varsa bekliyorum” diye konuştu.

“CANSU’YU HEP BİRLİKTE AYAĞA KALDIRALIM”

Egzersizler ve özel karışımlarla uyguladığı masajla Cansu’nun mucizeye doğru koştuğunu belirten Alternatif Tıp Uzmanı Necla Batum milli sporcu için yardım çağrısında bulunarak şunları söyledi: “ Cansu bana ilk geldiğinde boyunda kırık olan yerde büyük bir reaksiyon vardı. Sinirler ezilmiş baskı olmuş ve büzüşmüştü sinirler. Bir seansta o baskıyı kaldırdık ve boyunu oynatmaya başladı artık sedyede yan yatarken sırtüstüne kendi dönebiliyor bedenini çevirebiliyor, bacağını biraz oynatıp kalçasından kendini yukarı doğru çekebiliyor. Doktorlar bizim yaptığımız işlemin belki de yüzde 1’ini ancak yapabilirdi. Bir aylık çalışmayı 3-5 yıl ancak gerçekleştirebilirlerdi. Cansu’ya yardım etsinler. Türkiye şampiyonu olmuş madalya takmış herkesin evladın bu herkes duyarlı olursa Cansu’yu hep beraber ayağa kaldırabiliriz.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.