Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler > Down Sendromlu Çocukların Mesleklerle Buluşması

02.11.2015 Pts, 10:24

Down Sendromlu Çocukların Mesleklerle Buluşması

Reklam

Down Sendromu Derneği’nin 29 Ekim dolayısıyla gerçekleştirdiği proje kapsamında Tokat’tan İstanbul’a Minopolis Çocuk Şehri’ni görmek için gelen downlu çocuklar ailelerine duygu dolu anlar yaşattı.

Proje kapsamında hayalleri gerçekleştirilen ve sosyalleşme imkanı bulan çocuklara Cumhuriyet Bayramı hediyesi Minopolis Çocuk Şehri’nden geldi. Çocukların pek çok mesleği deneyimleme şansı bulduğu Minopolis’te, proje kapsamında şehre gelen çocuklar önce bankaya giderek çeklerini bozdurdular. Ardından kendi keklerini yapma şansı bulan çocuklar daha sonra itfaiyeci olarak şehirde çıkan yangına müdahale ettiler. Polisten doktorluğa, gazetecilikten kargoculuğa kadar birçok mesleği deneyimleyen çocuklar oldukça eğlendiler. Down Sendromlular Derneği Tokat Şube Başkanı Seyhan Çoluk, aynı zamanda Derneğin etkinliği için down sendromlu kızını Tokat’tan İstanbul’a getirdiğini belirtti. “İçlerinde benim de 10 yaşında İlkimnaz adında down sendromlu kızım var. Hem derneğin etkinliği kapsamında geldik hem de kızımı getirdim” diyen Çoluk, “Minopolis’in istasyonlarındaki mesleki çalışmalar çok güzel. Burada bütün çocuklarımız birbirleriyle kaynaştılar. Gerçekten meslekleri yaşıyorlar, polis, itfaiyeci, doktor oluyorlar. Çünkü bizim çocuklarımızın neticede tabii ki çalışabilirlikleri var ancak bu meslekleri belki de olamayacaklar. O yüzden en azından bu atmosferi solumuş oldular, beraberce paylaştılar ve çok güzel eğlendiler” diye konuştu.

Projeyi gerçekleştirenlere teşekkür eden Çoluk, “Down Sendromlular Derneği, 29 Ekim dolayısıyla Minopolis ile bu işbirliğini çocuklarımız için gerçekleştirdi. Çok güzel oldu, onlara ve Minopolis ekibine teşekkür ediyoruz. Sırf bu etkinlik için Tokat’tan geldik. Çünkü küçük şehirlerde bu tür etkinlikler yok. Kızım da bunu görsün, yaşasın istedim” dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.