Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Slayt Haber, Yaşam > Dumlu: Tadilatta Proje Dışına Çıkılmadı

22.05.2013 Çar, 16:13

Dumlu: Tadilatta Proje Dışına Çıkılmadı

Reklam

Erzurum Yakutiye ilçesindeki Dumlu AVM‘de yapılan tadilatta proje dışına çıkıldığı yönündeki iddialara açıklık getiren AVM sahiplerinden Zafer Dumlu, “Kaldırım ihlali yoktur. Belediyenin onayladığı projenin dışına bir santimetre dahi çıkılmamıştır.” dedi.

 

Mülkiyeti, İl Özel İdaresi’ne ait olan AVM‘nin dış cephesine görsel zenginlik kazandırmak üzere başlatılan tadilat çalışmalarının usulsüz olduğu yönündeki iddialara iş adamı Dumlu, kurum avukatlarının da hazır bulunduğu basın toplantısı ile açıklık getirdi. Dumlu, 1996 yılında dönemin Yakutiye Belediyesi İmar Dairesi Başkanlığı’nın ve İl Özel İdaresi’nin hazırladığı projeye uygun olarak tadilat çalışması başlattıklarını söyledi.

 

 

 

Kanunlara saygılı olduklarını belirten Dumlu, “Proje dışına çıkmadık. Kurum olarak kendimizi geliştirmek ve şehre görsel zenginlik kazandırmak amacıyla yasaya uygun tadilat projesini uygulamaya soktuk. Tadilat ruhsatını da bir buçuk ay önce belediyeden aldık.” diye ifade etti.

Zafer Dumlu, tadilat çalışmalarının durdurulması yönünde herhangi bir tebligatın da kendilerine yapılmadığına işaret ederek, “Her şey yasal. Kamu malı olan AVMbinamızı korumak ve görselliğini zenginleştirmek adına başlattığımız çalışmaların durdurulması yönünde bugüne kadar tarafımıza resmi bir tebligat yapılmadı.” diye konuştu. AVM sahiplerinden Rahmi Dumlu ile kurum ve kişi olarak hiç kimse ile çatışma içerisinde olmadıklarına dikkat çekerek, “Neden bir takım çatışmaların içine çekilmek isteniyoruz anlamış değilim.” diye konuştu.

Belediye; “Süreç devam ediyor”

Bir süredir şehir gündemini işgal eden mülkiyeti İl Özel İdaresine ait binanın önünde yapılmakta olan tadilat çalışmalarıyla ilgili Yakutiye Belediye tarafından yazılı bir açıklama yapılarak kamuoyu bilgilendirildi. Yapılan yazılı açıklama da İl Genel Meclisi Başkanı Bülent Taşkesinligil’in açıklamasına da atıf yapılırken, kısmen yanlış bilgiler nedeniyle kamuoyunun aydınlatılmasının amaçlandığı ifade edildi.
Cumhuriyet caddesi üzerinde yer alan mülkiyeti İl Özel İdaresine ait işyeri önünde yapılan düzenlemeyle ilgili kamuoyunda eksik bilginin de yol açtığı kafa karışıklıklarının olduğunun gözlendiğinin belirtildiği açıklamada Yakutiye Belediyesi özetle şu açıklamalarda bulundu;

“İl Özel İdaresi tarafından bahse konu alanla ilgili tadilat izni verilmiştir. Tadilat kararlarının Meclis iznine tabii olup olmadığı kurumun iç işleyişiyle ilgilidir. Yine kamuoyuna yapılan açıklamalarda tadilat yapılan alan ki, 1996 yılından itibaren binanın girişlerinin yapıldığı, vitrinin yer aldığı merdiven müştemilatıdır, 161 metre kare büyüklüğün olup önceden olduğu gibi, halen kaldırımda bulunmamaktadır. Yapılan açıklamalarda bu alanın kaldırım olduğu ifade edilmiştir. 161 metre kare alanın Yakutiye Belediyesi’ne ait olduğu, mevcut düzenlemenin imar hattı içerisinde olduğu kamuoyunca bilinmelidir.
Bu alan 1996 yılında Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından bir karar ile, bahse konu bina tarafından müştemilat olarak kullanılabilmesini içeren karar, yine 1996 yılında ilgili belediye tarafından (Yakutiye Belediyesi) onaylı projesine uygun yapılmıştır.

Yakutiye Belediyesi, bu bilgiler ışığında yapılan tadilat ile ilgili olarak merdivenlerin yapımı için ilgili mevzuat çerçevesinde izin vermiştir. Ancak ortaya çıkan durumun değerlendirilmesi, yapılan ve yapılacak uygulamaların ne yönde ilerleyeceğine dair sağlıklı karar verilmesi amacıyla 1996 yılından bu yana yapılan işlem, alınan kararlar özeti ile Büyükşehir Belediyesi Meclisine görüş sorulmuştur.
Büyükşehir Belediyesi ve hukuk çevrelerinin görüşleri ışığında, alanla ilgili durum ortaya çıkacaktır. Bugün itibariyle söz konusu tadilatın da durdurulduğu bilgisini kamuoyu ile paylaşırız.!

İL ÖZEL İDARESİ, İZİN VERMEDİĞİMİZ İÇİN BİZİ MAHKEMEYE VERDİ
Öte yandan Yakutiye Belediyesi, yaptığı yazılı açıklamada geçtiğimiz yıl kendilerine İl Özel İdaresi onaylı proje ile tadilat talebi yapıldığını belirterek “Kamuoyunda bilgi eksikliği ve karanlık nokta kalmaması adına süreçle ilgili, yargıda devam eden bir konuya da atıf yapma gereğini hissediyoruz. İl Özel İdaresi geçtiğimiz yıl bahse konu alanla ilgili olarak proje sunmuş ve tadilat istemiştir. Projenin imar hattı dışına taşması nedeniyle tarafımızdan uygun bulunmadığı için talep reddedilmiştir. Bu kararımız İl Özel İdaresi tarafından yargıya taşınmış, mahkeme yürütmenin durdurulmasına karar vermiştir. Nihai karar Danıştay’dadır.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.