Anasayfa > Slayt Haber, Türkiye > Dünya bu olayı konuşuyor

07.09.2012 Cum, 10:41

Reklam

Tecavüzüne uğradığı ve silahlı tehditlerine maruz kaldığı Nurettin Gider’i öldürüp kafasını kesen ve köy meydanına atan 26 yaşındaki N.Y. hikayesiyle dünya basını tarafından konuşulmaya devam ediliyor. CNN ve Daily Mail’de ana sayfalarda yer alan N.Y.’nin tecavüz çocuğunu aldırmak istemesine de dikkat çekiliyor.

 

İngiliz Daily Mail haberi “Onurumu korudum” başlığıyla verirken, “Türkiye’deki kadın hakları grupları N.Y.’yi bir kahraman olarak görüyor” ifadesine de yer verdi.

N.Y. hakkında köyde kötü konuşulmaya başladığından beri genç kadının namusunu temizlemeye karar verdiği belirtilen haberde, N.Y.’nin “Ölsem dahi kürtaj olmak istiyorum” çığlığı da vurgulandı.

Türkiye’deki kürtaj tartışmalarına dikkat çeken CNN’deki haberde ise Türkiye’de yakın çevre ve akraba tacizine dikkat çekildi ayrıca kırsal alanda yaşayan kadınların yüzde 47’sinin çoğunlukla kendi eşleri ya da partnerleri tarafından uygulanan fiziksel ya da seksüel şiddete maruz kaldığı belirtildi.

 

CNN Haberinde Akdeniz Üniversitesi’nde görevli aynı zamanda da Antalya Kadınlara Destek Organizasyonu gönüllüsü sosyolog Gürsel Öztunalı Kayır’ın N.Y. hakkındaki görüşlerine de yer verdi. Kayır CNN’e “Dehşet verici bir travma yaşadı. Meşru müdaafadan yargılanmalı” dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.