Anasayfa > Dünya, Öne Çıkan Haberler, Slayt Haber, Yaşam > Dünyada her yıl 1.3 milyon insan trafik kazasında hayatını kaybediyor

02.10.2014 Per, 13:13

Dünyada her yıl 1.3 milyon insan trafik kazasında hayatını kaybediyor

Reklam

Mersin Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, Kurban Bayramı tedbirleri kapsamında kontrollerini artırdı.

Başta otogar ile şehir giriş ve çıkışlarında olmak üzere birçok noktada uygulama yapan ekipler, hem araç ve sürücüleri kontrol ediyor hem de trafik kazalarına neden olan sebepleri vatandaşlara broşürlerle anlatıyor.

Kurban Bayramı dolayısıyla trafik ekipleri, şehrin hemen hemen her noktasında uygulama yapmaya başladı. Özellikle otogar ile şehir giriş ve çıkışlarında her saat uygulama yapan ekipler bir yandan araç ve sürücünün evraklarını kontrol ederken, bir yandan da broşürle bilgilendirme yapıyor. Kontroller kapsamında Adnan Menderes Bulvarı Fenerbahçe Meydanı önünde uygulama yapan ekipler, hemen hemen her aracı durdurarak evraklarını kontrol etti. Evrakı tam olan ve emniyet kemeri takan sürücülere teşekkür eden ekipler, kazalara neden olan konularla ilgili broşürler dağıttı.

“KISA MESAFEDE OLSA EMNİYET KEMERİNİ TAKMALIYIZ”
Uygulamalarla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Ekipler Amiri Komiser Kerim Anıt, bu uygulamaları Kurban Bayramı tedbirleri kapsamında yaptıklarını söyledi. Normal günlerde de birçok noktada uygulama yaptıklarını ancak şu anda uygulamaları en üst seviyeye çıkarttıklarını vurgulayan Anıt, “Günün belli saatlerinde çeşitli konularda uygulamalarımız var. Kontrollerimizin yanında çeşitli bilgilendirici broşürler dağıtıyoruz. Bayramda ve normal yaşamda oluşabilecek kazaların nelerden kaynaklandığını sürücülere aktarmaya çalışıyoruz. Özellikle hız ve yakın takip yapmamaları yönünde, yorgun ve dikkatsiz bir şekilde araç kullanmamalarını sürücülere söylüyoruz. Araç sürerken cep telefonu kullanılmaması gerektiğini, kısa mesafede olsa emniyet kemerini takmalarını öneriyoruz” şeklinde konuştu.

“DÜNYADA HER YIL 1.3 MİLYON İNSAN TRAFİK KAZASINDA HAYATINI KAYBEDİYOR”
Türkiye’de en fazla trafik kazalarına neden olan sebebin aşırı hız olduğunun altını çizen Anıt, “Kazaların neredeyse yarısından fazlası aşırı hızdan meydana geliyor. Dünyada her yıl trafik kazalarında 1.3 milyon insan hayatını kaybederken, 50 milyon insan da yaralanıyor. Hızınız 90 kilometre saatte iken fren pedalına basıncaya kadar geçen bir saniye içerisinde aracınız 25 metre yol alıyor. Seyir halindeki bir sürücünün görüş açısı 40 kilometre saat hızla giderken 100 derece, 130 kilometre saat hızla giderken ise 30 derecedir. 80 kilometre saat hızla giden bir araçtaki yolcuların olası bir kazada hayatını kaybetme ihtimali 30 kilometre saat hızla giden araçtakilere oranla 20 kat daha fazladır. Ölümle sonuçlanan her 3 trafik kazasından biri aşırı hızdan kaynaklanıyor” diye konuştu.

Emniyet kemeri konusunda da vatandaşları uyaran Anıt, “Emniyet kemeri kullanımı, trafik kazalarında hayatını kaybetme ve ağır yaralanma olasılığını yüzde 40 ile 50 oranında azaltıyor. Şehirlerarası otobüslerde bütün koltuklarda emniyet kemeri takma zorunluluğu vardır. Otomobillerde de arka koltukta emniyet kemeri takmak yasal zorunluluktur. Özellikle Kurban Bayramı’nda lütfen trafik kurallarına uyalım. Çünkü en çok bu dönemlerde kazalar meydana geliyor. Aşırı hızın yanı sıra yakın takip, hatalı sollama, dikkatsiz ve duyarsız bir şekilde araç kullanma da trafik kazalarına neden olmaktadır” dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.