Anasayfa > 5'li Üst Haber, Ekonomi, Yaşam > EDAŞ faiz affı süresini uzattı

26.07.2014 Cts, 15:12

Reklam

ARAS Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nin (ARAS EDAŞ) Kars’ta elektrik borcu olan aboneleri için daha önce açıkladığı iki ay süreli faiz affı başvuru süresini, 15 Ağustos’a kadar uzattığı bildirildi. 

 

ARAS Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi yetkilileri, aralarında Kars’ın da bulunduğu, Erzurum, Erzincan, Ağrı, Iğdır, Ardahan ve Bayburt illerinde elektrik dağıtımı yapan ARAS EDAŞ’ın, 1 Haziran 2014 ile 31 Temmuz 2014’e kadar duyurduğu faiz affı süresini uzatma kararı aldı. ARAS Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Yönetim Kurulu, daha önce 31 Temmuz 2014’te sonra ereceğini bildirdiği faiz affı başvuru süresini 15 Ağustos’a kadar uzatma kararı alarak vatandaşlara borçlarını ödemek 15 gün bir fırsat daha verdi.

 

 

ARAS EDAŞ Genel Müdürü Abdulkadir Köker ise daha önce yaptığı yazılı açıklamada: uygulamalarının her iki taraf için de bir fırsat olduğunu ve borcu olan herkesin bu ödeme kolaylığından yararlanması gerektiğini söylemişti. Öncelikli hedeflerinin kaçak elektrik kullanımını azaltarak kısa süre içerisinde yok etmek olduğunu da belirten Köker, “Birikmiş borçlarından dolayı zor durumda kalan vatandaşlarımızın borç yükünü hafifletmek uygulamamızın kapsamındadır. Bu kampanya süresinde, toplam tutarı 136 milyon lirayı aşan faizlerin silinmesi, abonelerimize verdiğimiz değerin astronomik rakamlarla ölçülemeyeceğini ve kaçak elektrik kullanımını yok etmeye kararlı olan tutumumuzun ne derecede sağlam olduğunu gösterir niteliktedir. Yapmış olduğumuz faiz affı, abonelerimizi rahatlatacağı gibi birikmiş faizlerden dolayı kaçak elektrik kullanan abonelerimizi de bize bağlayacağını umuyoruz. Elektrik borçlarını, faizleri biriktiği için ödeyemeyen abonelerin, 1 Haziran 2014 tarihinden 31 Temmuz 2014’e kadar ARAS EDAŞ fatura merkezlerine gitmesi yeterli olacak”demişti.

 

 

“SADECE ANAPARA TAHSİL EDİLECEK”
Köker, af kolaylığının 28 Haziran 2013 tarihinden önce oluşmuş tüm elektrik borçlarını kapsayacağını ve sadece anaparanın tahsilatının yapılacağını vurgulayarak, açıklamasında şu ifadelere yer vermişti: “Abonenin 28 Haziran 2013 tarihinden sonrasına ait hiçbir borcu yoksa abonenin şahsen müracaatı ve defaten ödeme yapması halinde 28 Haziran 2013 tarihinden önceki borçlarından sadece asıl alacak (anapara) tahsil edilerek gecikme zammı alınmayacaktır. Bununla birlikte söz konusu tarihten öncesi ve sonrasına ait borcu varsa müracaat anında tamamının ödenmesi halinde, 28 Haziran 2013 tarihinden önceki borçlarından asıl alacak tahsil edilerek gecikme zammı alınmayacaktır.”

 

 

Öte yandan EDAŞ’ın faiz affı süresini 15 gün daha uzatması vatandaşlar arasında da memnuniyet yarattı. EDAŞ’ın aldığı kararı yerinde bulan vatandaşlar alınan kararla rahat nefes aldıklarını ifade ederek borçlarını 15 gün içerisinde ödeyerek rahat nefes alacaklarını belirttiler.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.