Anasayfa > Slayt Haber, Yazar > Emi arkaya gamçii

20.06.2014 Cum, 9:46

Reklam

Bizim kuşak iyi bilir çocukluğumuzda Erzurum da otomobil çok azdı… Faytonlar vardı …Semt aralarında faytonla ulaşım yapılırdı. Tıkır tıkır sesler eşliğinde klakson olarak kullanılan lastik kornası vardı.Bir atın çektiği faytonlar renkli ponponlarla süslenirdi.

 

Oturma mahallini uzun püsküller gizlerdi.Gece iki fener yanardı sürücünün sağında solunda…Aşağı düşmek korkusuyla binmekten hep çekinirdim, kışın taş mağazalar yokuşunu zor çıkardı ayakları kayan atlar…. Çocuklar koşardı fayton arkasından. Gayeleri dere mahallesinden Erzincan çarşısına faytonun arkasına asılarak gitmek.İki çocuk yerleşirdi üçüncü binemezdi.

 

 

 

Belki de o an çıktı bu kelime biz birbirimizi çekemirihhh. Fayton arkasında asılı yol alan ve kendilerince bir yere ulaşan bu çocukları gören, olduğu yerde kalan diğer çocuk avazı çıktığı kadar bağırırdı. ‘’ emiiii arhaya gamçiiii…’’ Huzurla bir yere ulaşmaya çalışan çocukların ensesinde kamçı şaklardı..

 

 

 

İtiraf ediyorum ben de yedim o kamçıyı ama acımadı kii acımadı kiiii diye bağırmıştım. Halbuki yüreğimde hissetmiştim, çocukluktaki acılar şimdi yüzümüzde minik tebessüm. Peki şu anda yediğimiz kamçıların acısı bizi ne hallere sokuyor yüreğimiz nasıl kanıyor  ? Bir yıl içinde yirmi beş kez Erzurum a geldim. Köşe bucak çocukluğumu aradım laf söz itham enkazı altında… Bulamadım !

 

 

 

Her dönüşümde kamçı şakladı suratımda emiii arhaya gamçı diyen kişiler bir bir arttı ! Gelin sizde, elinizi uzatın beraber gidelim dedim. Yine bağırdılar  emiii arhaya gamçii… Sanayi neden yok, yatırımcılar niye gelmiyor, gurbetteki dadaşlar neden tatilini akdeniz de geçiriyor ? Dışarıdaki dernekler neden Erzurum da program gerçekleştiremiyor, köylerimize neden gidilemiyor ? Gayet bariz !

Palandökene çarpıp yankılanan söz  emi arhaya gamçiii…

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

Gürhan Özorhan

Sayın Gemalmaz, Erzurum Flaş yazı ailesine hoş geldiniz.Renk kattınız selam ile.

20.06.2014, 19:30