Anasayfa > Ekonomi, Öne Çıkan Haberler > Enerji tasarrufundan vurgun çıktı

19.02.2013 Sal, 7:31

Enerji tasarrufundan vurgun çıktı

Reklam

‘Bakanlıktan arıyoruz’ diyerek halka sahte cihaz satıp kredi kartlarını boşalttılar.

 

Enerji tasarrufu kampanyalarını fırsat bilen dolandırıcılar Enerji Bakanlığı’nın adını kullanıp vatandaşa sahte enerji tasarruf cihazları sattı. Ayrıca enerji bürokratı görüntüsüyle vatandaşın kişisel bilgileri üzerinden kredi kartlarını boşalttılar.

 

Ülke genelinde başlatılan enerji verimliliği ve enerji tasarrufu kampanyaları sahtekarların vurgun kapısı oldu.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Bilgi Edinme Birimi’ne gelen vatandaş şikâyetleri, vurgunun ciddi boyutlara ulaştığını ortaya koydu.

 

Akıl almaz yöntemler

Enerji Bakanı Taner Yıldız, bakanlığa ulaşan şikayetleri açıklarken, vurguncuların akıl almaz yöntemlerini de deşifre etti. Şikayetler ağırlıklı olarak sahte ve zorunlu enerji tasarruf cihazları ile vatandaşın kredi kartlarına yönelik saldırılardan oluşuyor. İşte vatandaşın şikayetleri ve böylece ortaya çıkan vurgun yöntemleri:

 

Olmayan genel müdürlük

* Enerji Tasarruf Genel Müdürlüğü Bilişim Teknolojileri’nde çalıştığını söyleyen bir kişi aradı ve elektrik faturalarında yüzde 30 tasarruf sağlayan bir cihazın bana verileceğini söyledi. Bu teşvikin ismime tanımlı olduğunu ve ismimin teyidi için kredi kartı bilgilerimi istediler.

 

* Bakanlığınıza bağlı Elektrik Tasarrufları Genel Müdürlüğü’nden aradıklarını beyan ederek, “tasarruf cihazıyla faturalarda 10 yıla kadar tasarruf imkanı var” dediler. Böyle bir kampanya yapılıyor mu?

TEDAŞ Tasarruf Merkezi

* TEDAŞ Elektrik Tasarruf Merkezi’nden aradığını belirten bir kişi aylık fatura ödemelerimizden tasarruf edebilmemiz için sahibi olduğum kredi kartı numaramı bankadan teyit amaçlı talep etti. Bu bilgilerimi veremeyeceğimi belirterek görüşmeyi sonlandırdım.

 

Adres bilgilerim onlardaydı

* Bakanlıkla işbirliği içinde faaliyet gösterdiğini söyleyen biri aradı ve fatura azaltılmasına yönelik bir cihazdan söz etti. Cihazın sadece yanan ışıkla aktif olacağını ve faturada yüzde 30’a yakın düşüş olabileceğini söyledi. Tüm adres bilgilimi biliyordu ve ilk 4 hanesi dışında kredi kartı numarasını vermemi istedi.

 

Cihazı geri alın paramı iade edin

Firmanızın (Enerji Bakanlığı’na hitapla) satış elemanları adresime gelerek Enerji Tasarruf Cihazı ürününü “kapıdan satış” yoluyla bana sattı. Bu ihtarın elinize ulaştığı tarihten itibaren kanuni süre olan 20 gün içerisinde malı almakla yükümlü bulunduğunuzdan satışın yapıldığı adresime gelerek ürününüzü geri almanız gerekmektedir.

 

Desteklediğimiz tasarruf cihazı yok

Bakan Taner Yıldız, vatandaşa “sahtekarlara inanmayın” çağrısı yaptı. Bakanlık olarak desteklenen herhangi bir enerji tasarruf cihazı olmadığını belirten Yıldız, Türkiye’nin yıllık 60 milyar liralık elektrik faturası içinde 15 milyar lira tasarruf edebilecek alanlar olduğunu, küçük tedbirlerle buna ulaşabileceğimizi vurguladı. Yıldız, ayrıca dolandırıcılarla karşılaşanlara en yakın emniyet birimine başvurmaları ya da savcılığa suç duyurusunda bulunmaları çağrısı yaptı.

HABER: Erdoğan SÜZER / BUGÜN GAZETESİ

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

selcuk

taner yıldız bunu diyeceğine radyo tv reklamlarını yasaklasın daha iyi eder hangi radyoyu acarsam bu ürünün reklamı var Taner bey radyo dinlemiyor tv de izlemiyorsa RTÜK denen bir kurulu var yasaklasın akıl vereceğıne uzerine düşeni yapsın

19.02.2013, 18:48