Anasayfa > Gündem, Siyaset, Slayt Haber, Türkiye > Erdoğan: ‘Yüzde 41 oy almış bir parti yok sayıldı’

04.11.2015 Çar, 14:45

Erdoğan: ‘Yüzde 41 oy almış bir parti yok sayıldı’

Reklam

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Denizli, Düzce, Eskişehir, İstanbul, Kocaeli, Konya ve Yalova’dan gelen muhtarlarla 14. Muhtarlar Buluşması’nda bir araya geldi. Erdoğan, yaptığı konuşmada, Türkiye’deki muhtarların tamamıyla biraraya gelmeyi hedeflediklerini belirterek, “Ara vermeyeceğiz devam. Ülkemizin yönetim organizasyonun en küçük birimi olan mahalle ve köylerimiz, seçimle işbaşına gelen muhtarlarımızla birlikte demokrasinin de basamığıdır. Yönetim organizasyonunun en tepesinde yer alan Cumhurbaşkanı ile bu yapının tabanını oluşturan muhtarlarımız arasındaki bağ ne kadar güçlü, sağlıklı olursa Türkiye için o kadar hayırlı olur. Milletimizle her gün doğrudan, yüzyüze, içiçe olan muhtarların görüşleri bu açıdan bizim için çok önemlidir. Bu bakımdan muhtarlarımızla olan buluşmalarımızla sürüreceiğimizi, aramızdaki ilişkiyi daima canlı ve güçlü tutacağımızı belirtmek istiyorum. Bu durumdan rahatsızlık duyanların olduğun da özellikle bilmenizi istiyorum, bunları biliyor ve görüyorum. Osmanlının son ve cumhuriyetin ilk dönemlerinde Abdullah Cevdet gibi sözde aydınlar kendileri gibi düşünmedikleri için milletlerini sevmediklerini açıkça ifade etmekten çekinmiyorlardı. Hatta bu milletin yerine dışarıdan başka bir ırk getirmeyi teklif edecek kadar ileri giden mankurtlara maalesef günümüzde de rastlıyoruz. İdeolojik saplantıları çerçevesinde belirledikleri istikamette gitmeyen millete her türlü hakareti yapmayı kendilerine hak gören bu guruhün etki alanı Hamdolsun ki giderek daralıyor. Milletimiz irfanıyla, feraseti, dirayetiyle bunlara tarih boyunca hakettikleri dersi hep verdi, bugün de her fırsatta vermeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Biz, milletin içinden çıkıp gelmiş vatandaş, siyasetçi olarak tüm hayatımız boyunca halkımızda birlikte yürümeyi kendimize şiar edindik. Allah’ın rızasından başka bir tasnif makamı, milli iradeden başka bir tasdik makamı gözetmedik, gözetmiyoruz. Bu sebeple, Türkiye’nin doğrudan halkın oyuyla gelmiş ilk cumhurbaşkanı sıfatını taşıyor olmak bu kardeşiniz için ayrı bir mutluluk kaynağıdır. Milletimizle birlikte, onların ilk kademe temsilcileri olan muhtarlarımızla birlikte çıktığımız hizmet yolunda Allah’ın izniyle hedeflerimize ulaşana kadar devam edeceğiz. Allah, bizi millete hizmet yolundan ve kitabımız Kuran’ın ifadesiyle ‘Sıratı Mustakiym’den ayırmasın.”

“Geçtiğimiz pazar günü tarihi bir seçim yaşadık ülkemizde” diyen Erdoğan, “Bu seçimde oyunu kullanarak ülkesinin ve kendisinin geleceği için tercihte bulunan tüm vatandaşlarıma teşekkür ediyorum. Seçime katılımın yüksek olması, milletimizin iradesine sahip çıkışının göstergesidir. Seçim sonuclarının ülkemiz, milletimiz ve bölgemiz için hayırlara vesile olmasını Allah’tan temenni ediyorum. Yeni seçilen veya bir kez daha seçilen tüm milletvekillerimizi tebrik ediyorum. Meclis’te temsili olan siyasi partilerimize önümüzdeki dönemde başarılar diliyorum. Bilindiği gibi, 1 Kasım 7 haziranın tekrarı mahiyetinde erken seçimdi. 7 haziran seçimleri, Türkiye’nin uzun yıllardır alışık olmadığı Meclis tablosu ortaya çıkardı. Türkiye, 2002 yılı Kasım ayından beri ilk defa bir siyasi partinin tek başına hükümet kuramadığı bir Meclis tablosuyla karşı karşıya kaldı” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “7 Haziran seçimlerinin öncesinden başlayarak 1 Kasım’a kadar geçen süreçte birtakım siyasetçi ve partilerin ülkenin istikrar ve güven ortamını tehdit eden söylem ve politikalarını takip ettik. Bunları sizler de ben de izledim. Açıkçası mecliste temil edilen siyasi partilerin çoğunun 7 Haziran sonuçlarını doğru değerlendiremediklerini gördük. Yüzde 60’lık blok hevesiyle başlayan o rövanşist bir anlayışla tırmandırılan söylemler Türkiye’yi zorlu bir imtihanla karşı karşıya bıraktı. Yüzde 41 oy almış bir parti yok sayılarak, masa başında tasarlanan suni ve hayata geçirilmesi mümkün olmayan siyaset mühendistliği projeleri partilere ve millete adeta dayatılmaya çalışıldı. Bu süreçte, 12 yıllık Başbakanlığım döneminde çok büyük fedakarlıkla, emeklerle tesis ettiğimiz huzur ve güven ortamının tehlikeye düştüğüne şahit olduk, şahit oldum. Bölücü terör örgütü ve sırtını ona dayadığını açıkça ilan eden bir parti, Türkiye’yi yeniden kanın, gözyaşının, kaosun hakim olduğu günlere döndürmek için var gücüyle gayret gösterdi” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhtarlara “Kardeşlerim, siz muhtarlar olarak, sizin üstünüzde belediye başkanları olarak caddelerin, sokakların, kanal açılmak suretiyle yaşanılmaz hale getirilmesini nasıl değerlendirirsiniz?” diye sorması üzerine muhtarlardan biri “ihanet” karşılığını verdi. Erdoğan, bu cevabın ardından konuşmasına, şöyle devam etti: “Muhtarlar olarak çılgına dönmez misiniz? Çünkü bu bir ihanet, bunlar ihanet şebekesi. Benim huzur içinde yaşayacağım sokağıma eğer belediye kanal açacaksa bu kanalı ya içme suyu kanalı ya atık su kanalı olarak açar ama bunlar tam aksine bunun için değil oralara güvenlik güçleri giremesin, vatandaş rahat hareket edemesin diye bu tür kanallar açıldı. Bunu belediyelerin iş makineleriyle yaptılar. Ondan sonra da kapatmayı neyle yaptılar? Hizmet alımı sözüyle kendi yandaşlarına iş verdiler ve parayı da orası vasıtasıyla terör örgütüne aktardılar. Bütün bunlar takip ediliyor, İçişleri Bakanlığımız tüm ülkeye müfettişleriyle takip ediliyor. Gereği yapılacak bunların. Türkiye, çatışma haberleriyle, şehitlerimizin ve ailelerinin acılarıyla dolu bir gündeme hapsedilmeye çalışıldı.”

Erdoğan, “Aynı şekilde paralel devlet yapılanması adını verdiğimiz şer şebekesi tüm imkanlarını, Türkiye’nin kazanımlarına saldırmak için seferber etti. Kendilerini, ülkemiz medyasının amiral gemisi olarak görenler de bölücü ve paralel terör örgütlerinin bu ihanetine ortak oldular, destek verdiler. İstikrar ve güven ortamına en çok ihtiyacı olan iş çevrelerinden bir grup da maalesef bu koroya katıldı. Burada toplantılar yapıyorum” dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.