Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler > Ergenekon’da müthiş iddia

22.11.2012 Per, 18:46

Reklam

Ergenekon’da Osman Yıldırım, Danıştay saldırısında kullanılan silahların Alparslan Arslan’a Veli Küçük’ün talimatıyla verildiğini söyledi.

 

Ergenekon” davasına bakan mahkeme heyeti, sanık ve avukatların, tanıkların ifadelerine ve dosyaya giren belgelere ilişkin beyanda bulunması için süre verilmesi talebini reddetti.

 

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, sanık ve avukatların, tanık ifadeleri ve dosyaya gelen delillere ilişkin beyanda bulunmaları için kendilerine süre verilmesi yönündeki talebini değerlendirdikten sonra aldıkları ara kararı açıkladı.

 

Buna göre mahkeme heyeti, en son 28-29 ve 30 Mayıs 2012’deki duruşmalarda talep ve beyanların alındığını, ardından devam edilen duruşmalarda da her gün, iki günde bir, haftada bir ve daha sonra da hemen hemen her ay periyodik olarak talep ve beyanların alındığını, sanık ve avukatların, dosyaya gelen deliller ve dinlenilen tanıklarla ilgili beyanda bulunduklarını belirtti.
”Silahları Veli Küçük verdi” iddiası

Daha önce duruşmalardan men cezası verilen tutuklu sanıklardan Osman Yıldırım’a da tanık beyanlarına karşı söyleyecekleri soruldu.

Yıldırım, Danıştay saldırısında kullanılan Glock marka silahların Alparslan Arslan’a Veli Küçük‘ün talimatı üzerine verildiğini iddia etti. Yıldırım, Sedat Peker‘in adamlarından İbrahim Gümüştekin’e telefon eden Küçük’ün, silahları Arslan’a teslim etmesi talimatını verdiğini öne sürdü.

Yıldırım, ”Sedat PekerVeli Küçük‘ün ayakçısıdır, çantacısıdır” diye konuştu.

Mahkeme Heyeti Başkanı Özese, Yıldırım’ın, Danıştay saldırısında kullanılan silahların Arslan’a satılmadığını, verildiğini iddia ettiğini belirterek, silahların nereden temin edildiğini bilip bilmediğini sordu.

Yıldırım da silahlarla ilgili dosya sanıklarının ifadelerini inceleyerek böyle bir kanaate vardığını söyledi.

Duruşma yarına ertelendi.

 

Yarınki duruşmada Taşdeler dinlenilecek

Bu arada, davanın yarın görülecek duruşmasında, hakkında yakalama emri bulunan sanıklardan YAŞ üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler’in tedavi gördüğü Ankara GATA’ya video konferans yöntemiyle bağlanılarak, savunması alınacak.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 8 Ağustos 2011’de hakkında yakalama emri çıkardığı Taşdeler’in, Ağustos 2011’den bu yana rahatsızlığı nedeniyle Ankara GATA’da tedavisi devam ediyordu.

 

Mahkemenin kararı üzerine, mevcut rahatsızlığının tespitinin yapılması için Yenibosna’daki Adli Tıp Kurumu’nda 25 Ocak 2012’de sağlık kontrolünden geçirilen Taşdeler, 2007-2008 yıllarında Genelkurmay Harekat Başkanı olarak görev yapmıştı.

Raporlu olduğu gerekçesiyle mazeret bildirmesi üzerine soruşturma kapsamında ifadesi bulunmayan Taşdeler, hakkındaki iddialara ilk kez yanıt verecek.

Taşdeler’in, bu davayla birleştirilen ”Kamuoyunu yönlendirme amaçlı internet siteleri”ne ilişkin hazırlanan iddianamede, TCK’nın 312. maddesine göre, ”cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle, ”terör örgütü yöneticisi olmak” suçundan da 15 ile 22,5 yıl arasında hapisle cezalandırılması isteniyor.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.