Anasayfa > Ana Manşet, Gündem > Ermeni Uçağına izin

08.11.2012 Per, 11:10

Reklam

Ermenistan’dan Türk hava sahasını kullanarak Suriye’ye gitmekte olan Ermenistan Havayolları’na ait kargo uçağı planlı olarak Erzurum Havaalanı’na indirildi. Sabah saat 06.30 sıralarında indirilen uçakta yapılan aramalar yaklaşık 4 saat sürdü. Uçak saat 10.40’da Erzurum Havalimanı’ndan yeniden havalanarak Suriye’ye gitmek üzere yola çıktı. Uçakta gıda maddesinin bulunduğu belirtiliyor.

 
Uçağın Erzurum havalimanına indirilmesinin hemen ardından havalimanına gelen Vali Yardımcısı Özgür Arslan’ın konuyla ilgili açıklama yapması bekleniyor.

 

Valilikten açıklama

 

Erzurum Valiliği’nce Ermenistan kargo uçağının Erzurum Havalimanı’na indirilmesiyle ilgili olarak yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada uçakta 12 bin 555 kilogram insani yardım malzemesinin bulunduğu belirtildi.

 
Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 
“Dışişleri Bakanlığı’nın 08.11.2012 gün ve DHGY-I/221 sayılı yazında da; Ermenistan Hava Yollarına ait Antonov-12 tipi EK-12104 sefer sayılı kargo uçuşu ile Ermenistan’ın Erivan kentinden Suriye’nin Halep kentine insani yardım malzemesi götürüleceği belirtilerek, uçak için 08.11.2012 Perşembe günü Türkiye saati ile sabah 05.00 Erivan kalkış ve ülkemiz hava sahasını geçmek sureti ile Halep’e iniş planıyla üst uçuş izin başvurusunda bulunduğu, uçağa Erzurum Havalimanı’na teknik iniş gerçekleştirme koşulu ile üst uçuş izni verildiği belirtilmiştir.
Havalimanı Mülki İdare Amirliğinin koordinatörlüğünde, söz konusu uçağın 08.11.2012 tarihinde saat 06.05’de Erzurum Havalimanı’na iniş yapmasına müteakip Erzurum Gümrük Müdürlüğü Personelince uçağın geliş kontrolü yapılmış, kaptanın vermiş olduğu kargo manifesto beyanında; yükünün toplam bin 342 kolide 12 bin 555 kg İnsani Yardım malzemesinin olduğu beyan edilmiştir. Beyan alınmasına müteakip gümrük görevlilerince kargo yükünün ayrıntılı aramasına geçilmiştir. Yapılan ayrıntılı kontrol neticesinde, uçakta beyana aykırı herhangi bir şey olmadığı görülmüştür.
Yapılan kontroller sonucunda boşaltılan bin 342 adet koli eksiksiz olarak uçağa tekrar yüklenmiş ve uçak saat 10.35’da havalimanından ayrılmıştır.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.