Anasayfa > Kültür-Sanat, Slayt Haber > Erzurum Atatürk Üniversitesi Cami Dualarla İbadete Açıldı

19.04.2014 Cts, 18:52

Erzurum Atatürk Üniversitesi Cami Dualarla İbadete Açıldı

Reklam

Erzurum Atatürk Üniversitesi Kampüs Cami, İçişleri Bakanı Efkan Ala veDiyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez‘in de katıldığı törenle ibadete açıldı.

 

Erzurumlu hayırseverlerin ve üniversite personelinin desteğiyle inşa edilen ve yapımı 2,5 yıl süren kampüs caminin açılışında konuşan Diyanet İşleriBaşkanı Mehmet Görmez, Kur’an’da geçen bir ayete atıfta bulunarak, Allah’ın insanı yeryüzünden yarattığını ve insandan yeryüzünü imar etmesini istediğini belirtti. İnsanın en büyük görevlerinden birinin yeryüzünü imar etmek olduğunu söyleyen Başkan Görmez, şöyle konuştu:

 

 

 

 

“Bizim insan olarak yeryüzündeki en büyük görevlerimizden biri yeryüzünü imar etmektir. İnsan kendisini, kalbini imar etmeden yeryüzünü imar edemez. Kendisini imar etmesi için de camileri imar etmesi gerekir. Biz camileri imar ettikçe camilerde bizim gönül dünyamızı imar ederler. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak üniversite kampüslerinde camilerin yapılması için öncülük ediyoruz. Mabetle üniversite tarih boyunca beraber olmuştur. İnsanlık tarihini incelediğimizde üniversiteler mabetlerden çıkmıştır. Mabetle üniversite birbirinden ayrılmaz. Mabetle üniversitenin birbirinden ayrılması demek, akılla kalbin, din ile bilimin birbirinden ayrılması, insanoğlunun parçalanması demektir. Mabetle üniversite birbirine yakışan yerlerdir. Minarelerimizden ezan sesi eksik olmasın.”

 

 

 

DİVİT KALEM MİNARE

Osmanlı ve Selçuklu mimarisinden esinlenerek yapılan Kampüs Cami’nin divit kalem şeklindeki minaresi dikkatleri çekiyor. Üniversite cami olmasından dolayı minarenin divit kalem şeklinde tasarlanmış olması görenleri de hayran bırakıyor. Engelliler için özel bölümlerin oluşturulduğu camide aynı anda yaklaşık 5 bin kişi ibadet edebiliyor.

Açılışa Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in yanı sıra İçişleri Bakanı Efkan Ala,Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Sağlık eski Bakanı Recep AkdağAtatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak ve çok sayıda vatandaş katıldı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.