Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Yerel Yönetimler > Erzurum bu tartışmaya kilitlendi

13.05.2013 Pts, 17:33

Erzurum bu tartışmaya kilitlendi

Reklam

Cumhuriyet Caddesi’ndeki Dumlu Alışveriş Merkezi’nin önüne yapılması planlanan ve tartışması iki yıldır süren, ‘cafe’nin inşaatına başlandı. Özel İdare’ye ait binanın önüne yapılan ‘cafe’ bir çok tartışmayı da beraberinde getirdi. Kimi, iki yıldır ruhsat vermeyen Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut’a, “ Ne oldu da şimdi ruhsatını verdiniz” diye sorarken, kimi, “Özel İdare, binayı belli bir raiş üzerinden kiraya vermiştir. Yapılacak cafe yasal değildir. Özel İdare’nin mülklerinde değişiklik yapıldığı zaman meclis kararı gerekir. Böyle bir karar alınmış mıdır ve bu cafe’nin ortakları kimlerdir” sorularını soruyor.

 

YASAL DEĞİL

Özel İdare yetkilileri tarafından değişiklik kararı verilmişse de bunun yasal olmadığını savunanlar ise, “Bina belli bir fiyat üzerinden kiraya verilmiştir. Yapılan değişiklik küçük çapta değil büyük çapta bir inşaattır. Cafe, binanın değerini iki katına çıkarıyor. Değişiklik bina içinde değil bina dışındadır. Böyle bir değişiklik yapılacaksa da Özel İdare bunu yapar ve yer ihale yoluyla yeniden kiraya verilir. Yapılan işlem yasalara aykırıdır” görüşündeler.

 

Belediye açıklama yaptı 

 

Yakutiye Belediyesi’nden Dumlu Alışveriş Merkezi altına yapılması planlanan işyeri ile ilgili yazılı bir açıklama yapıldı.
Yapılan açıklama da, belediye uygulamalarının şahıslara göre değil, kanunlar ve hukuk normları çerçevesinde yapıldığı belirtilerek şöyle denildi:
“Yakutiye Belediyesi, bahse konu iş yeriyle ilgili olarak İl Özel İdaresi tarafından 1 Nisan 2013 tarihli tadilat talebi yazısı ve söz konusu taşınmazın kiracısı olan Öz-İş Tekstil Ltd. Şti. in 8 Nisan 2013 tarihli dilekçesine istinaden talep çerçevesinde, dilekçe ve ekinde sunulan mimari proje incelenmiş olup, dış merdivenlerde yapılacak tadilata engel bir durum görülmemiştir. Bu paralelde Belediyemiz İmar Müdürlüğü, Öz İş Tekstil Ltd. Şti’ye 9 Nisan 2013 tarihinde yapılmak istenen tadilat ile ilgili uygun yazısı verilmiştir. Bahse konu talepte, merdivenler yanında yer alan vitrinler ile ilgili ortaya atılan iddialar ise asılsızdır. Binanın merdivenler dahil yapılan ölçümlerde taşması da söz konusu değildir.”

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

Toplam 2 yorum bulunmaktadır.

SADIK YEŞİLYURT

LOKANTA İŞLETMECİLİĞİ YAPTIĞIM ZAMAN ÇÖP KOVASININ KAPAĞI YOKMUŞ DİYE GÖRÜPTE CEZA YAZAN O ZABITA KAFALAR ACABA KOCAMAN İNŞAATIN NEYİNİ GÖRMÜYORLAR TABİ BENDEN BİR ÇIKAR ALAMADILAR DEMEKKİ BURDAN NEMALANAN KİŞİ VEYA KİŞİLER VARKİ BUNLARI GÖREMİYORLAR YAZIKLAR OLSUN DERİM

13.05.2013, 17:40
ARİF OLAN ANLAR

Belediyeler Yanlış işlere imza atmaya ve talandan mal kaçırmaya başladılar.
Dünyada eşi benzeri yok sloganıyla Broşörler Dağıtanlar Şimdi CÜCÜK Projeyi savunur oldular.
Erzurum Fareler Tarafından Kemirilmeye Başladı.
Vatandaş Tepkili
Vatandaş Öfkeli
Vatandaş Gerçekleri Nihayet Gördü.
Belediyeler Esaslı Tokat Yiyecekler.
SEÇİLME ŞANSI OLMAYACAK BAŞKANLAR KENDİLERİNİ BİLİYORLAR.
GİDERAYAK YANLIŞI BİLE BİLE YAPACAKLAR.
ARİF OLAN ANLAR.

14.05.2013, 12:56