Anasayfa > Ekonomi, Öne Çıkan Haberler > Erzurum, Türkiye’de 6. sırada

24.11.2012 Cts, 7:52

Erzurum, Türkiye’de 6. sırada

Reklam

Erzurum İl Genel Meclisi Kasım dönemi toplantıları devam ediyor. Meclisin bugünkü oturumunda Erzurum’daki arıcılığın sorunları ve arı ıslahı hakkındaki çalışmalar değerlendirildi.

 
İl Genel Meclisi Gıda ve Hayvancılık Komisyonu Başkanı Yusuf Kılıç, meclis toplantısında yaptığı açıklamada, ”Arı sadece bal üreten bir varlık değil, doğanın dengesini sağlayan tarıma bire bir destek veren üretimi arttıran en büyük etkenlerden biridir. Arıcılık, tüm tarımsal ve hayvansal üretim alanlarına alternatif ve destekleyici, tamamlayıcı yönü ile de alternatifi olmayan tek üretim alanıdır. Dünyadaki ballı bitki türlerinin yüzde 75’ine sahip Türkiye; uygun ekolojisi arı popülasyonundaki genetik varyasyonu ve koloni varlığı bakımından büyük bir arıcılık potansiyeline sahiptir. Erzurum’ da büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin yanı sıra arıcılık sektörü için önemli bir potansiyel oluşturmaktadır. Gezgin arıcılığın önemli bir merkezi konumunda olan Erzurum’da mevcut 135 bin 11 adet kovanın 107 bin 120’si aktif, 28 bin 19 adeti ise pasif kovandan oluşmaktadır. Tüm dünyada ıslah materyali olarak kullanılan üstün özelliklere sahip Kafkas arısının saf ve melez formlarının egemen olduğu Erzurum bin 350 ton bal üretimi ile Türkiye’de 6. sırada yer almaktadır. Kaliteli ve bol bal üretimin olumlu yönde etkileyen ez kirlenmiş çevre, zirai mücadelenin arıcılığı tehdit edeceği düzeye gelmemiş olması ve zengin flora gibi avantajlara sahip olan Erzurum koloni başına ortalama 16.5 kg bal verimi ile bölge illeri ile hemen hemen aynı (15,08 kg) ancak ülke ortalamasının (15.97 kg) az da olsa üstündedir. Erzurum’da arıcılık ilçeler bazında incelendiğinde koloni varlığı bakımından İspir, Oltu, Şenkaya, Karaçoban ve Çat illerinin ilk sırada yer aldığını görüyoruz” dedi.

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

selami bastem

ben iyi bir okuyucu vede eleştimenim. yukarıdakı haberde gözden kacmış olsada ilçeleri il olarak yazmanız yanlış olmuştur.cünkü bu steyi ınternetten dünya takip ettiyi için uyarıyorum. bu tur hatalar basit olsada stenin ciddiyetini etkiliyecektir.başarılar

24.11.2012, 19:08