Anasayfa > Araştırma-İnceleme, Öne Çıkan Haberler > Erzurum Yemekleri Kitaplaştı

22.08.2012 Çar, 17:10

Reklam

Erzurum’da 19-21 Ekim 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilen “III. Uluslararası Doğu Anadolu Geleneksel Mutfak Kültürü ve Erzurum Yemekleri Sempozyumu” kitabı yayınlandı.
Birincisi Bitlis Eren Üniversitesinde, II. si Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde, III. sü Erzurum Atatürk Üniversitesinde yapılan “III. Uluslararası Doğu Anadolu Geleneksel Mutfak Kültürü ve Erzurum Yemekleri Sempozyumu” 1000 adet basılarak ilgili kurum, kuruluş ve kişilere gönderilmek üzere Organizasyon Komitesi Başkanı ve kitabın editörü İstanbul Üniversitesi (İÜ) Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Belli’ nin editörlüğünde kitaplaştırıldı.

 
Konusunda ve Erzurum da ilk defa yapılan sempozyumun organizasyon komitesi başkanı, İstanbul Üniversitesi (İÜ) Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Eskiçağ Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay Belli’nin editörlüğünü yaptığı Atatürk Üniversitesi Kültür Yayınları arasında yayımlanan kitap için Prof. Dr. Oktay Belli “Günümüzde en çok unutulan ve yok olan kültür öğelerinin başında geleneksel yemek kültürümüz gelmektedir. Bizi biz yapan bu önemli kültürün kaybolmaması ve gelecek kuşaklara eksiksiz ve doğru aktarılması için hazırladığımız bu sempozyumlarda da 3 500 yıllık Bölgesel özellikler gösteren Erzurum Yöre Mutfağı incelenmiş ve değerli araştırmacılar tarafından hazırlanan ve sunulan bildiriler ile Erzurum Mutfak Kültürünün önemi ilk defa bu kadar kapsamlı bir şekilde vurgulanmıştır.” dedi.

 
Sekretaryasını Vedat Evren Belli’nin yaptığı kitapta 3500 yıllık Erzurum ve Doğu Anadolu mutfağını gün yüzüne çıkaran, 17.YY da Evliya Çelebinin yazdığı fakat günümüzde artık yapılmayan kaybolmuş geleneksel yemeklerin yapıldığı ve ikram edildiği, yöre yemek tariflerinin yer aldığı kitap 400 sayfa olup botanikçiler, arkeologlar, edebiyatçılar, etnologlar, mutfak ve ev ilişkilerini inceleyen mimarların sunduğu 39 adet bildiriden meydana geliyor.
Organizasyon komitesi Başkanı Prof. Dr Oktay Belli “Sempozyuma sunulan birbirinden değerli bildirilerin önemini yitirmeden kitap olarak basımını sağlamak için çaba gösteren, bunu kısa sürede gerçekleştiren ve bilim dünyasına sunan Atatürk üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak’a, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler’e, KUDAKA Genel Sekreteri Dr.Rıfat Altan’a, Aziziye Belediye Başkanı Fatih Cengiz’e, sempozyumun başlangıcından bitimine kadar her konuda yanımızda olan Zekiye Çomaklı’ya ve bu kadar köklü bir kültürün ilk defa ortaya çıkmasında emeği geçen herkese teşekkürü görev sayarım. Görüyoruz ki Kaybolan geleneklerimiz ortaya çıktıkça insanlarımız geleceğe kaynak bırakmanın mutluluğunu yaşıyorlar” Dedi.

 
Sempozyumun organizasyon komite üyesi ve Erzurum’u bu sempozyumlarda başarılı bir şekilde temsil eden “Karlar Ülkesinin Damak Tadı-Erzurum Yöre Mutfağı” isimli kitabın yazarı Araştırmacı-Yazar Zekiye Çomaklı’nın Van 100. Yıl Üniversitesinde “Mani ve Türküler de Erzurum Mutfağı ve Erzurum yemekleri “, Bitlis Eren Üniversitesinde “Erzurum Geleneksel Mutfak Kültürü ve Erzurum Yemekleri” konularını işleyen sunumlarından sonra Erzurum da ki Sempozyum da “” Erzurum da Özel Günlerde Yemek Adetleri” ve “Doğu Anadolu Geleneksel Mutfak Kültürü” konulu iki bildirisi de bu kitapta yer alıyor.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.