Anasayfa > Ana Manşet, Gündem > Erzurum’a Afet Eğitim Merkezi

27.08.2012 Pts, 2:25

Reklam

Sarıkamış Dayanışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez ve İstanbul Erzurumlular Kalkınma Vakfı Başkanı Necati Bölükbaşı’nın girişimleriyle, Erzurum’a AKUT Afet Eğitim Merkezi kurulacak.

 

Projenin yaratıcısı Mimar Serhat Bil ile AKUT Başkanı Nasuh Mahruki, Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut ve Erzurum Valiliği’ne teşekkür eden Bingür Sönmez, eğitim merkezinin Çat karayolu üzerinde, Milli Emlak Müdürlüğü tarafından 49 yıllığına AKUT’a devredilen 2 bin 176 metrekare arazi üzerinde kurulacağını söyledi.

 

 

Yaklaşık 1000 metrekarelik binanın mimari, statik, mekanik ve elektrik projelerinin tamamlanarak ruhsat aşamasına gelindiğini kaydeden Prof. Dr. Bingür Sönmez, eğitim merkezinin Avrupa Birliği’nen alınacak 1 milyon dolar hibeyle yapılacağını belirtti. Amaçlarının deprem bölgesi olan Erzurum ve çevresine Atatürk Üniversitesi öğrencilerinden arama kurtarma ekipleri yetiştirmek ve acil bir durumda Türkiye’de ve dünyanın her yerinde devreye sokmak olduğunu söyleyen Sönmez, “Bina gerçek bir Erzurum taş evi olarak projelendirildi. Erzurum evinde avlu, tandırevi, tandırbaşı, sofa, ayvan oda, ahır, kiler gibi mekanlar, AKUT Eğitim Merkezi’nin operasyon odası, seminer salonları, müze, konuk odaları, mutfak, depolar gibi fonksiyonel mekanlar bulunacak. Yapı tamamlandığında Erzurum evi içindeki kırlangıç örtü, kurun, tandır, terek, çiçeklik, makat gibi iç mimari öğelerinin de yerli yerinde kullanılacağı bir bina olarak hizmet verecek” dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.