Anasayfa > Kültür-Sanat, Öne Çıkan Haberler > Erzurum’da bedava sinema keyfi

13.05.2013 Pts, 15:57

Erzurum’da bedava sinema keyfi

Reklam

ERZURUM’da Sekizinci Uluslararası Dadaş Film Festivali kapsamında ödüllü filmler, ücretsiz oynatılacak.
Avrupa Sineması’ndan 15 şeçkin filmin gösterimi 13-22 Mayıs günleri arasında Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezinde olacak.
EUNIC (Avrupa Birliği Uluslararası Kültür Merkezleri) tarafından düzenlenen Avrupa Kültür Günleri: Sanat Hareketleniyor etkinlikleri kapsamında sekiz Avrupa ülkesinden toplam 15 filmin ücretsiz gösterimi yapılacak.

 

 

BU FİLMLERİ KAÇIRMAYIN

DUVAR: Avusturyalı yazar Marlen Haushofer’in sinemaya uyarlanamaz denilen romanı Duvar, Julian Pölsler tarafından beyaz perdeye aktarıldı. Filmde hafta sonunu bir dağ evinde dostlarıyla vakit geçirmek isterken, yapayalnız kalan ve üstelik etrafı şeffaf bir duvarla çevrilen bir kadının, hayatta kalma mücadelesi anlatılıyor.

 

 

KARA GÖL: BAFTA tarihinde En İyi İlk Film kategorisinin en genç adayları olan Sharpe ve Kingsley’in ilk uzun metraj filmi. Çarpık mizahı, iddiasız derinliği, saçma sapan diyaloglarla güzel sözlerin, şiirin tuhaf karışımı ve dünyanın en heyecansız cinayet gizemiyle türünün tek örneği.
Bir Şarkının Peşinde: 2013 En İyi Belgesel Film Oscar’ı ve 2012 Sundance Film Festivali Seyirci Ödülü ve Jüri Özel Ödülü olmak üzere tüm dünyada sayısız ödül kazandı. Müzik aşkını, sözleri içinize işleyen şarkıların tutkusunu hissettiren bir film.

 

 

GERİDE KALANLAR: Koridorlarda yürürken yasak soruları soran, gazete büfesinde dikkatleri üzerine çeken, kafeteryada yüksek sesle konuşan, eşlerinin tedavi gördüğü bu hastanenin çatısında gizlice sigara içenlerdir onlar. Hayatta olmanın suçluluk duygusuyla başa çıkmak, gülmek, sevmeye devam etmek ve yaşamak için Bertrand ve Lorraine birbirlerine yardım etmeye, karar verirler.

 

 

PARİS’TE İKİ GÜN: Julie Delpy’nin yönetmenliğini ve başrol oyunculuğunu yaptığı
ikinci film. Diyaloglarıyla seyirciyi güldüren bu eğlenceli komedi, bir yandan nevrotik
bir entelektüelin neşeli portresini çizerken, bir yandan da Fransız başkentini ve bu
başkentin sakinlerinin hikayesini anlatıyor.

 

 

PUMPİNG ERCAN: Vücut geliştirmede Dünya Şampiyonu olan Ercan Demir, 10 yıl ara verdikten sonra,
son kez Vücut Geliştirme Şampiyonası’nda ağır siklette birincilik için yarışacaktır. “Pumping Ercan” belgeseli 40 yaşında olan Ercan’ı bir yıl boyunca izleyerek şampiyonaya nasıl bir irade gücü ve disiplinle hazırlandığını konu alıyor.

 

 

BAŞKALARININ HAYATI: 1984 yılının Doğu Almanya’sında geçen bir politik gerilim filmi. Film birçok ödülün yanı sıra 2006’da Alman Film Ödülünü, En İyi Yabancı Film Akademi Ödülü’nü ve aynı dalda BAFTA Ödülü’nü kazandı.

 

 

BİR TUTAM BAHARAT: İstanbul’da yaşayan bir Yunan gencinin (Fanis) öyküsü; bir mutfak
filozofu ve mentoru olan büyükbabası Fanis’e hem yemeklerin hem de yaşamın tat
için biraz tuza ve bir tutam baharata ihtiyacı olduğunu öğretir.
Mustafa’nın Tatlı Hayalleri: Bu belgesel film, 16 yaşındaki bir Türk gencinin öyküsünü anlatıyor. Mustafa, Türkiye’de “baklavanın başkentiö” Gaziantep’te pastacı çırağı olarak çalışmaktadır.
Hayali, İstanbul’da kendi işini kurmak ve ünlü bir pasta şefi olmaktır.

 

 

YAPABİLİRİZ: 80’li yılların başında işini kaybeden Milano’lu bir iş adamı olan Nello, Basaglia kanunlarının yürürlüğe girmesinden sonra, üyeleri psikiyatri hastanesinin eski hastalarından oluşan bir kooperatifi yönetmektedir. Nello, işinin saygınlığına sıkı sıkıya inanarak kooperatifin her bir üyesini kendilerine verilen yardım ödemelerinden kurtarmak amacıyla yeteneklerine uygun inanılmaz işler uydurarak bir meslek öğrenmeye zorlar. Ancak sonunda son derece insancıl ve trajikomik bir o kadar da kaçınılmaz çelişkilerle karşı karşıya kalır.

 

 

İÇİMDEKİ GÜNEŞ: 1999 yılında tüm Afrikalı gençler ve çocuklar adına “Avrupa’nın saygın sorumlularınaö yazmış oldukları mektupla gündeme gelen Gineli gençler Yaguine ve Fodè, ceplerine
sakladıkları mektupla, Brüksel’e giden uçağın iniş takımlarının içine gizlenerek,
trajik bir şekilde sonlanacak olağanüstü umut yolculuğuna başlarlar.

 

 

JOSÉ VE PİLAR: Miguel Gonçalves Mendes imzalı bir belgesel olan “José ve Pilar,ö aşk, kayıp ve edebiyata dair derinden etkileyici bir öykü. Film, Nobel ödüllü Portekizli roman yazarı José Saramago
ve eşi Pilar del Rio’nun hayatlarını izler.

 

 

FADOS: Ödüllü Carlos Saura (Flamenco, 1995; Tango, 1998)’nun müzikal üçlemesini tamamlıyor. Lizbon’u fon olarak kullanan Fados, Portekiz’in en amblematik müzik janrı olan fadoyu ve sevgiliye duyulan hasretin (melankoli) insanı nasıl etkilediğini irdeliyor.

 

 

YARIN: Nelu, Romanya-Macaristan sınırındaki küçük bir kasabanın süpermarketinde
çalışmaktadır. Bir sabah nehirden her zamankinden farklı bir şey “tutarö: Yasa dışı
yollarla sınırı geçmeye çalışan bir Türk…

 

 

İYİ NİYETLER: Adrian Sitaru’nun kendi deneyimlerine dayanıyor ve annesinin hastaneye düşmesiyle hayatı rayından çıkan “sağlam bir adamıö anlatıyor. Hastane Alex için acayip karakterler ve sürprizlerle dolu, karnaval gibi bir insan bahçesidir.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.