Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Spor > Erzurum’da Çin İşkencesi

11.02.2013 Pts, 18:53

Erzurum’da Çin İşkencesi

Reklam

AHMET AKBUĞA
ERZURUM (İHA) –

 

Erzurum’da 2011 Dünya Üniversiteler Kış Oyunları (UNIVERSIADE) kapsamında 57 milyon lira harcanarak yaptırılan atlama kulelerinde arıza yaşanırken, Kayakla Atlama Milli takımının kampı adeta Çin işkencesine döndü.
Daha önce farelerin kabloları kemirmesi nedeniyle sorun yaşanan kulelerin bu kez füniküler sisteminde arıza meydana geldi. Sporcular, atlayacakları 40 ve 70 metre yüksekliğe merdivenle tırmanmak zorunda kaldı. Onlarca basamağı sırtlarında kayak takımlarıyla aşıp atlama noktasına ulaşan sporcular duruma tepki gösterdi. Milli takım sporcularından Dağdeniz Erbil, bir hafta önce kampa başladıklarını belirterek, “Bu sporun en önemli unsuru füniküler. Raylı sistem sporcuların enerji kaybı yaşamadan atlayış noktasına ulaşmasını sağlıyor. Arıza nedeniyle büyük sıkıntı yaşıyoruz. Kayak takımları sırtımızda 70 metre tırmanıyoruz. Çok kötü bir durum” dedi. Füniküler sistemindeki arıza nedeniyle 40 ve 70 metre yükseklikteki kulelere tırmanan sporcular 90 ve 120 metrelik kuleleri ise hiç kullanamıyor.
Eğimli arazide, kullanılan raylı bir sistem olan füniküler, halatlarla yardımıyla çalışıyor. Füniküler özellikle kış sporlarında sporcuların atlama kulelerine kolay ulaşımını sağlıyor.
Öte yandan, 2011’deki etkinlik öncesi de kulelerde sıkıntı yaşanmıştı. Yetkililer ‘Arızaların farelerin kabloları kemirmesi sonucu oluştuğunu tespit ettik. Sorun çözüldü’ açıklaması yapmış ancak hemen ertesinde Kayakla Atlama Yaz Dünya Kupası arıza nedeniyle iptal edilmişti.
Konuyla ilgili Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, arıza ile ilgili gerekli başvuruların yapıldığı ve fünikülerin tamiri için yurt dışından ekiplerin gelmesi gerektiği belirtildi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.