Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler > Erzurum’da çitçiler eylem yaptı

20.02.2013 Çar, 15:04

Erzurum’da çitçiler eylem yaptı

Reklam

AHMET AKBUĞA-E.MEHMET YILMAZ
ERZURUM (İHA) –

 

Erzurum’da verdikleri paranın karşılığı olan ot ve samanı alamadıklarını iddia eden çiftçiler, yem bulamadıkları için hayvanlara geven, patates yedirdiklerini söyleyerek eylem yaptı.
Erzurum’da Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’ne verdikleri toplamda 10 milyon TL paranın karşılığı olan ot ve samanı alamadıklarını iddia eden çiftçiler, Valilik binasına yürümek istedi. Ancak güvenlik güçlerinin uyarısı üzerine çiftçiler, Yakutiye Medresesi önünde toplandı. CHP Erzurum İl Başkanı Fehmi Bedir’in de destek verdiği eylemde dolandırıldıklarını iddia eden çiftçiler, seslerini duyurmaya çalıştı. Türkiye’de ‘makarna’ polemiğinin başladığını, hayvanların açlıktan telef olduğunu ileri süren çiftçiler, çok zor durumda olduklarını söyledi. Çiftçiler adına konuşan Reşat Yazıcı, “10’dan fazla ilçenin besicileri burada. Buraya 20, 30 hatta 40 bin lira yatıran var. Bölge çiftçisi hayvanı için gerekli ot ve samanın alınması için 10 milyon lira para yatırdık. Birlik başkanı bize, bir ay içinde ithal edilen ot ve samanın teslim edileceğini söylemişti. Para yatırdığımız zaman samanın kilosu 55 kuruştu. Şu anda saman olmuş 1 lira. 4 aydır samanımız gelmedi. Her hafta biz telefon açıyoruz. ‘Gelin, otunuzu alın’ diyorlar. Geliyoruz, ‘bugün değil, yarın gelin’ cevabını alıyoruz.

 

‘Otunuzu vereceğiz’ diyorlar ama öyle bir şey yok, bizi kandırıyorlar. Bu devlet varsa bize bir çare bulsun. Hayvanlar açlıktan kırılıyor” dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.