Anasayfa > Fotoğraf Haber, Slayt Haber > Erzurum’da Gerçeği Aratmayan Çığ Tatbikatı

08.03.2014 Cts, 19:15

Erzurum ‘da İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Sivil Savunma Arama Kurtarma ekiplerince yapılan çığ tatbikatı gerçeği aratmadı.

 

Palandöken Dağı Konaklı Kayak Merkez’inde İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Sivil Savunma Arama Kurtarma yapılan çığ tatbikatı gerçekleştirdi. Senaryo gereği kayak yaparken çığ altında kalan dört kişiyi kurtarmak için ekipler harekete geçti. Dört kayakçıyı bulmak için arama kurtarma çalışmalarına başlayan ekipler, çubukla alan taraması ve köpekli arama yaptılar. Arama çalışmaları sonrasında ekipler ulaştıkları yaralıları motorlu kar aracıyla ambulansa ulaştırdı. Yapılan arama kurtarma tatbikatı gerçeği aratmazken ekipler çığ altında kalan dört kayakçıyı çığ altından çıkartarak tatbikat sona erdi. Doğu Anadolu Arama Kurtarma ekibinin başarılı ekipler arasında olduğunu ifade eden Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Başkanı Dr. Fuat Oktay, “Özellikle kış bitmeden arama kurtarma teknikerlerini bilgi beceri, tatbikat eksiklikleri noktasında eğitim düzenledik.

 

 

UMKE, 112 Aciljandarma, AFAD Koordinesinde etkin bir tatbikattı. Buradaki amacımız iyi kötü eksik yönlerimizi çözmekti. İyi olduğumuzu gördüğümüzde eksik noktalarımızı tespit ettik. Farklı bölgelerde farklı tatbikatlar devam edecek. Asıl önemli olan arama kurtarmaya gerek kalmadan tedbir almaktır. Teknolojide, giyimde hazır olmadığımız sürece başaralı olamayız. Biz bu tatbikatta ne kadar hazır olduğumuzu gösterdik. Kayakçıların gerekli kurallara uymalarını arzu ediyorum” dedi.

1

 

2

 

3

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.