Anasayfa > Kültür-Sanat, Slayt Haber, Yaşam > Erzurum’da Kadınlar “Dram”, Erkekler “Aksiyon” Seviyor

23.05.2013 Per, 9:06

Erzurum’da Kadınlar “Dram”, Erkekler “Aksiyon” Seviyor

Reklam

Atatürk Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, kadınların daha çok “dram”, erkeklerin ise “aksiyon” türü diziler izlediği belirlendi.

 

Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Yıldız Akpolat başkanlığında, birinci sınıf öğrencileri Duygu Tosun, Adem Dündar, Duygu Pınarbaşlı ve Kübra Gözcü, “Dizi İzleme Alışkanlıklığı ve Dizilerin Topluma Etkisi” konulu anket çalışması yaptı.

 

 

 

Erzurum halkının dizileri seçerken nelere dikkat ettiğini ve dizilerden ne derece etkilendiğini belirlemek amacıyla, kentte farklı semtlerde oturan 150’si kadın 400 kişiye anket uygulandı.

Cinsiyet, yaş aralığı, eğitim durumu, meslek, dizi izleme alışkanlığı, günde ortalama kaç saat dizi izledikleri, hangi tür diziler izledikleri, dizilerin popülaritesinin etkisi ölçülerek incelenen çalışmada, kadınların erkeklere göre daha fazla televizyon izledikleri ve dizileri devamlı takip ettikleri tespit edildi.

Kadınlar “dram” türü diziler izlerken, erkeklerin “aksiyon” filmleri tercih ettiği belirlendi.

Öğrencilerden Duygu Pınarbaşlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “İnsanlar dizi izlerken neleri seçiyorlar- Dizilerde kullanılan sansürleri, akıllı işaretleri dikkate alıyorlar mı-” sorularına cevap bulmak için araştırma yaptıklarını söyledi.

Araştırmada kadınların dizileri daha çok takip ettiğini belirlediklerini anlatan Pınarbaşlı, “Erkekler meslek durumundan dolayı daha düzensiz ve 21.00-00.00 saatleri arasında dizileri takip ediyor. Türlerine baktığımız zaman ise erkekler daha çok polisiye, macera, bilim kurgu türleri, kadınlar ise daha çok dram ve duygusal içerikli dizileri izliyor” dedi.

Duygu Tosun da dizilerin insanlar üzerinde olumsuz etkileri olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Dizilerin, gelişmekte olan özellikle lise dönemindeki gençlerin üzerinde çok olumsuz etkileri var. İnsanlar, dizilerdeki oyuncuların giyim tarzlarını, kişilik özelliklerini alıyor. Ev hanımları bile dizilerdeki karakterlerle kendilerini bir tutmaya çalışıyor. Kadınlar günlük 6 veya 10 saat, erkekler 3-4 saat dizi izliyor.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.