Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Yaşam > Erzurum’da kadınlar güçleniyor

11.12.2012 Sal, 18:57

Reklam

Eğitim ve Meslek Edindirme Derneği’nin Aşkale, Aziziye ve Palandöken Belediyeleri ile ortak yürüttüğü “Avrupa Birliğinin finansmanı ile Güneydoğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen Kadın ve Kadın Sivil Toplum Kuruluşlarının Güçlendirilmesi Hibe Programı  kapsamında uygulanan “Kadın Gözüyle Erzurum” projesibde hedeflenen 8 kadın Sivil Toplum Kuruluşunun 2 si daha hizmete açıldı.

Eğitim ve Meslek Edindirme derneği başkanı ve Proje Koordinatörü Ayşe GÜRCAN; şunları söyledi:

”Projemizin amacı, İlimiz kadınını çevreleyen sosyal, ekonomik ve kültürel koşulları,  bu  yapıdan ve bireysel özelliklerden kaynaklanan sorunları, kadının gelişmesini engelleyen süreçleri ve kadınların beklenti ve ihtiyaçlarını saptayarak, kadının statüsünün yükseltilmesi, kalkınma sürecine katılımı ve nimetlerinden daha fazla yararlanmasını sağlayıcı çalışmalar yapmak, kadın dayanışmasını sağlamak ve ilimiz kadınlarının öz güvenlerini arttırmaktır. Hedef ilçelerimizde kadın STK’ ların kurulmasını sağlama, hedef kadınlarımızın bu STK’ lara destek verme ve yer almalarını sağlama çalışması olmuştur.

Bu çerçevede; Projemizde; hedef grubumuz İlimiz merkez ilçeleri, Yakutiye, Aziziye, Palandöken ilçeleri ile Horasan, Aşkale, Tortum,Köprüköy, Pasinler ilçelerinin kenar semtleri ile köylerinden hiçbir yere çıkmamış veya çıkamamış, düşük gelir seviyesinde olan 200 kadınımıza 25 şer kişilik guruplar halinde, Erzurum ili ve Horasan, Aşkale, Köprüköy, Pasinler ilçelerinin tarihi ve turistik yerleri ile yerel yönetimleri tanıtılacaktır. Bu geziler sırasında; katılımcı kadınlarımız resim çekme ve orada bulunan kadınlarımızla konuşma ve sohbet etme imkânı da bulmuş ve izlenimlerini de yazmıştır. Tanıtım gezileri sonunda değerlendirme toplantısı yapılmış ve kadınlarımıza öz güven kazandırılmaya çalışılarak, kadın STK’ lara destek vermeleri ve içinde yer almaları sağlanmıştır.. Proje sonunda tüm dokümanlar toplanıp “Kadınlarımızın Gözünden Anadolu’nun Zirvesi “Erzurum”“adlı 5000 adet kitap basılmış, çekilen fotoğraflar çekilip kitabın arka kapağına  CD  olarak  eklenmiştir.”

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.