Anasayfa > Gündem, Slayt Haber > Erzurum’da Ramazan Davulcuları Seçmesi yapıldı

18.07.2012 Çar, 12:36

Erzurum’da Ramazan Davulcuları Seçmesi yapıldı

Reklam

Ramazan ayına sayılı günler kala Erzurum’da Ramazan davulcuları seçimle belirlendi.

 

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Mehmet Emin Öz başkanlığındaki üç kişilik jüri, Erzurum’da vatandaşı sahura kaldıracak davulcuları seçimle belirledi. Jüri Başkanı Öz, davulcuların ritimli davul çalma ve mani söyleme yeteneğine baktıklarını söyledi.

 

Elemelerin gruplar halinde yapıldığını ifade eden Öz, 33 davulcunun Ramazan süresince vatandaşları sahura mani eşliğinde davulla uyandıracağını dile getirdi.

 

Boynuna davul asıp eline tokmak alan herkesi davulcu olarak görmediklerini belirten Mehmet Emin Öz, şöyle konuştu: “Ramazan’da vatandaşı sahura uyandıracak davulcularda ritim özelliğine bakıyoruz. Mani bilip bilmedikleri de çok önemli. Elemeleri geçenler, tek tip giysi ve özel yaka kimlikleriyle Ramazan ayı boyunca vatandaşlarımızı davulla sahura kaldıracak. Davulcularımız vatandaşı rahatsız etmeden mesleklerini icra edecekler.”

 

Davulcular Derneği Başkanı Burhan Özarslan ise vatandaşları zamanında sahura kaldırmayı amaçladıklarını belirterek, “Bu sene Erzurum’da Ramazan davulu çalıp, Erzurumluları sahura uyandırmaya kararlıyız. Ne fazla geç kalacak şekilde ne de çok erkenden davul çalmayacağız. Tam vaktinde vatandaşı sahura uyandıracağız” dedi.Öte yandan bu sene zurnanın yasaklandığı bildirildi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.