Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler > Erzurum’da turizm zirvesi

28.11.2012 Çar, 23:14

Erzurum’da turizm zirvesi

Reklam

Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) Koordinasyonundaki Tarih ve Kültür Mirası Turizmini Geliştirme Komitesi ile Orman ve Su İşleri 13. Bölge Müdürlüğü İşbirliğinde “Nene Hatun Tarihi Milli Parkı Tabyalarının İşlevselleştirilmesi Ortak Akıl Çalıştayı” yapıldı.
Palandöken Kayak Merkezi’ndeki bir otelde düzenlenen programın açılış konuşmasını Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) Genel Sekreteri Dr. Rıfat Altan yaptı. Programda Aziziye ve Mecidiye tabyaları ile ilgili olarak 7 konu üzerinde konuşuldu. Ayrıca tabyalarla ilgili olarak sergilenen tarihi fotoğraflarda davetlilerin ilgisini çekti.
Programda Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Erol Kürkçüoğlu, KUDAKA Araştırma ve Planlama Birim Başkanı Dr. Süleyman Toy, Orman ve Su İşleri 13. Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer ve Atatürk Üniversitesi Peyzaj ve Tasarım Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Mehmet Akif Irmak davetlileri aziziye ve mecidiye tabyaları ile ilgili yapılacak çalışmalar ve tarihi konusunda bilgilendirdi.
Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) Genel Sekreteri Dr. Rıfat Altan konuşmasında “Bildiğiniz gibi 2011 yılında sizlerin de katkılarıyla bölgemize yönelik Erzurum, Erzincan ve Bayburt’tu kapsayan İnovasyona Dayalı Turizm Stratejisi ve Eylem planı hazırlandı. 2023 yılına kadar gerçekleştirilmesi planlanan güzel bir eylem planıdır. Bu planının uygulanması için yerel komiteler oluşturuldu. Bu kapsamda 9 komite kuruldu ve bu komiteler eylem planındaki projelerin uygulanışını kontrol etmekle sorumlu. Ayrıca şunu da belirtmek istiyorum. Bu komiteler bu zamana kadar gayet başarılı çalışmalara imza attılar. Bu komitelerden bir tanesi Tarih ve Kültür komitesi ve bu komitede diğer komiteler gibi önemli planlar gerçekleştiriyor. Bugün buradaki faaliyette bu komitenin faaliyetidir. Bugün buradaki programın amacı sizin de bildiğiniz gibi Milli Park kapsamında olan başta Aziziye ve Mecidiye tabyaları olmak üzere tabyalarımızı Turizme kazandırma planı ve çalışmasıdır.” dedi.
Orman ve Su İşleri 13. Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer ise ”Nene Hatun Tarihi Milli Parkı ile ilgili projeler parkın sahip olduğu tarihin yanı sıra parkın koruma ve kullanımını kapsamaktadır. Bu amaçlar kapsamında tarihi yerlerin gezilmesi için gerekli çalışmaları yapmayı hedefliyoruz. Ayrıca bu projelerin en büyük amacı da tarihi yerlerimizin gelecek nesillere aktarılmasıdır. Ayrıca tabyaların ve siperlerin gerekli durumlarda onarımlar yapmakta bu projelerin en önemli noktalarındandır. Bunlar sayesinde vatandaşta bilinçlendirilmelidir. Tabyalara Erzurumlular olarak sahip çıkarak temiz tutmalıyız.” şeklinde konuştu.
KUDAKA Araştırma ve Planlama Birim Başkanı Dr. Süleyman Toy ise açıklamasında, “Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) olarak 2011 yılında 9 aylık süreçte 9 tane çalıştay ve daha sonra 2 bin kişilik katılımla ve 20 tane il çalışma grubu ve 60 toplantıyla hazırladığımız İnovasyona Dayalı Turizm Stratejisi ve Eylem planı şuanda söz konusudur. Sloganımız ise “Anadolu’nun Zirvesinden Turizmin Zirvesine” şeklindedir. Biz 2011 yılında dikkatli adımlar atarak bu projeleri geliştirmeye çalıştık. Bizim stratejimiz 2012 ile 2023 yılını kapsıyor. Bu projeler turizmin daha iyi nasıl yapılabileceğini kapsıyor. Vizyonumuz ise Cumhuriyetin 100. Yılında turizmde dünyanın en iyi ülkelerinde biri olmak. Bu projeler sayesinde Milli parklarımız daha iyi hale getirerek turistlerin ilgi odağı haline gelmesini planlıyoruz. Sizinde bildiğiniz gibi vizyonumuz ve hedefimiz oldukça yüksek. Bunun içinde elimizdeki herşeyi turizmin hizmetine sunmaya çalışıyoruz. Ayrıca koruma ve kullanma ilkesini önde tutarak çalışmalarımızı yapıyoruz. 2012 yılı bizim için önemli ve projelerimizi uygulamaya başladığımız bir yıldır.” ifadelerini Kullandı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.