Anasayfa > Araştırma-İnceleme, Slayt Haber > Erzurum’da Yargıya ‘Satürn’

16.04.2014 Çar, 6:52

Erzurum’da Yargıya ‘Satürn’

Reklam

ADALET Bakanı Bekir Bozdağ, yargı süreçlerini hızlandırmak için ‘Satürn’ adını verdikleri bir projeyi başlatacaklarını söyledi.

 

Proje sayesinde, şikayette bulunan bir vatandaş, soruşturma aşamasının ne kadar süreceğini ve davaların ilk derece mahkemelerinde ne kadar sürede biteceğini öğrenebilecek. Milletlerarası Tahkim Semineri’nde konuşan Bozdağ, İstanbul Tahkim Merkezi’ni kurmak üzere hazırlanan yasa tasarısının TBMM’de olduğunu ve en kısa sürede yasalaşacağını belirterek, özetle şöyle konuştu: “Adli zaman yönetimini daha iyi bir hale getirmek için başlatacağımız Satürn Projesi şu anda Amasya ve Erzurum’da uygulanıyor. Projenin özü şu: Bir kişi şikâyette bulundu savcılığa. Şikâyetinin soruşturma aşamasının ne kadar süreceği veya hukuk mahkemesi, ceza mahkemesinde açılan davanın ne kadar sürede ilk derece mahkemesinde biteceğini daha işin başında bilecek. Bu davalar verilen süre içerisinde bitmediği zaman aksayan, eksik olan ne bunu görüp hemen telafi ederek daha hızlı bir şekilde sonuçlandırmak için adımlar atacağız. 2 olan il sayısını 12’ye çıkardık. Bu 12 ilde planlama başarılı olursa Türkiye’nin bütün mahkemelerine bu sistemi yayacağız.

 

 

 

İŞ UYUŞMAZLIKLARINA BAKACAK

İş uyuşmazlıklarını hakem heyetleri yolu ile çözüme kavuşturan yeni bir adım atıyoruz. Bakanlık olarak çalışmalarımızı tamamlamış durumdayız. Önümüzdeki günlerde tasarıyı Bakanlar Kurulu’na sevk edeceğiz. 5 bin liraya kadar olan iş uyuşmazlıklarını, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı il müdürü, işveren sendikasının temsilcisi, işçi sendikasının temsilcisi karara bağlayacaklar.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.