Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler > Erzurum’da yaşlı bakım kursu

30.11.2012 Cum, 7:25

Reklam

Doğu Anadolu Sağlık Çalışanları Derneği (SODES) ve Özel Erzurum Şifa Hastanesi’nin ortaklaşa yürüttüğü “Hasta ve yaşlı bakım elemanı yetiştirme kursu” projesine katılan 14 kurs yere başarı sertifikası düzenlenen törenle verildi.
Şifa Hastanesi Burç Yemek Salonunda yapılan programda kursu başarıyla tamamlayan 14 kurs yere başarı belgesi verildi. Proje bedeli 80 bin TL olan kurs, şifa hastanesinde yaklaşık yedi ay uygulamalı olarak yapıldı. Hasta ve yaşlı bakım elemanı yetiştirme kursuna katılan kurs yerlere, yaşlı hastaya nasıl bakılması gerektiğini örneğin, yaşlı bir hastaya yemek nasıl yedirilir, temizliği ve banyosu nasıl yaptırılır konuları uzman eğitmenler tarafından uygulamalı olarak gösterildi.
Törende konuşan, Doğu Anadolu Sağlık Çalışanları Derneği Başkanı Yrd.Doç. Dr Murat Sarıtemur ve Uluslar arası Doğu Sağlık Federasyonu Başkanı Doç. Dr Hamit Acemoğlu derneğin yürütmekte olduğu yurt içi ve yurt dışı çalışmaları anlattı. Ardından kürsüye gelen Dernekler Genel Koordinatörü Ali Keskin, SODES’in bölgede yaptığı çalışmalardan bahsederek, “Türkiye nasıl ki eğitimde ülke sınırlarını aşarak bu gün dünyanın 200 ülkesine ulaştı ise sağlık alanında da aynı başarıyı göstermek için çalışıyoruz.” dedi.
Keskin, “Dünyanın neresi olursa olsun sağlık denince akıllara sadece Kızıl Haç,UNESCO gelmemeli, Afrika’da milyonlarca Müslüman sağlıksız koşullarda ölümle pençeleşiyor; ama kimse dönüp bakmıyor! İş başa düştü deyip federasyonumuza üye derneklerimiz bu ülkelere geziler tertipliyor. Gelen arkadaşlarımız neler anlatıyor duyduklarımıza vicdan dayanmaz. Genel kanaat oralara gitmekte geç kaldığımız yönünde; çünkü bizden önce oralara giden sağlık kuruluşları Müslüman hastalara ‘dininizi’ değiştirmezseniz size bakmayacağız diye baskı yaptıklarını gelen arkadaşlar anlatıyor.” Şeklinde konuştu.
Erzurum Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yıldırım Akkuş’ta yaptığı konuşmada, SODES’in günümüzde çok ihtiyaç duyulan bir konuda proje çalışması yaptığı için kendilerini kutladıklarını ifade ederek, “Dünya nüfusu hızla yaşlanıyor. Yaşlanma oranı yüzde dörtlerden, yüzde yedilere çıkmıştır. B u oranlar bize yaşlılara yönelik ciddi hazırlıklı olmamızı gösteriyor. Avrupa ülkelerinin çoğunda yaşlılık sıkıntısı baş göstermeye başladı. Biz toplum olarak yaşlılara hizmeti sevap kazanmak içinde yaptığımızdan başarı oranımız daha ileri olacaktır.” dedi .
Törene katılan Erzurum Aziziye ilçe Belediye Başkanı Fatih Cengiz’de konuşmasında, Doğu Anadolu Sağlık Çalışanları Derneği’nin düzenlediği bu kursla sosyal bir yaraya mehlem olduğunu söyledi. Belediye Başkanı Cengiz, “Belediye olarak yaşlılarımız için bakımevleri açıyoruz; ama buralarda yaşlılarımıza bakacak bakıcı bulamıyoruz. Bu tür kursların çoğalması bizleri ciddi manada rahatlatacaktır. SODES’i bu çalışmasından dolayı kutluyor, bu kursa gönüllü olan arkadaşları da tebrik ediyorum.” dedi.
Konuşmaların ardından kursu başarıyla bitiren kurs yerlere başarı sertifikaları verildi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.