Anasayfa > Ana Manşet, Gündem > Erzurum’da Yolsuzluk Davası

21.09.2012 Cum, 6:46

Reklam

Erzurum İl Özel İdare Müdürlüğü’ndeki milyonluk ihale ve bilgisayar yolsuzluğu davası sonuçlandı. Erzurum Birinci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 10 yıla aşkın süren davada tutuksuz yargılanan 14 sanıktan İl Özel İdare eski Encümen Müdürü Gürbüz Özdemir ile birlikte dört kişi 8’er yıl 6’şar yıl hapis cezasına çarptırıldı.

VURGUNU MÜFETTİŞLER BELİRLEDİ
Erzurum Valiliği İl Özel İdaresi’ndeki yolsuzluk olayı 1998-2000 yılları arasında Mülkiye Başmüfettişi Dr.Cemal Öztaş tarafından ortaya çıkarılmıştı. İddiaya göre, yapılan incelemede, evrakta tahrifat yapılarak devletin zarara uğratıldığı saptanmıştı. Dönemin İl Özel İdare Müdürü Ruhi Levent Başaran, Encümen Müdürü Gürbüz Özdemir ve işadamı Mehmet Bastem, çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece ‘Zimmet, İhaleye fesat karıştırma ve resmi evrakta sahtecilik’ suçundan tutuklandı ve  haklarında Erzurum Birinci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 15 ila 20 yıl arasında değişen hapis cezası istemi ile dava açıldı.
Cumhuriyet Savcısı Sedat Bayrak,  hazırladığı karar mütalaasında,’ Sanıklar,  kapalı teklif veya açık teklif usulü ile alınması gereken malzemeleri bilinç ve iradeleriyle Mehmet Bastem’e ait firmalara ihale edebilmek için gizli anlaşma  yaparak kanuna aykırı olarak davrandıkları belirlenmiştir’ dedi.
SAHTE ENCÜMEN KARARI ÇIKARMIŞ!
 Savcı Sedat Bayrak, 10 yıldır süren davanın karar mütalaasında sanıkların işledikleri suçlar hakkında şu görüşleri sıraladı:
‘İl Özel İdaresi’nde Encümen Müdürü olarak görev yapan sanık Gürbüz Özdemir’in İl daimi encümeni tarafından alınan kararlarda tahrifat yaparak yeni malzemeler alınması yönünde sahte belge düzenleyerek bu belgeyi onayladığı, il daimi encümen kararına mahsus bu defterlerin daimi encümen kararlarının yazıldığı sayfalarda değişiklik yaparak imzası ile onayladığı anlaşılmaktadır.
Diğer sanıklardan Abdullah Gördeli, Talat Çiftçi ve Ali Güngör’ün de aynı suçu birlikte işleme irade ve kararlığı ile Gürbüz  Özdemir ile birleştikleri ve bu sanıklar tarafından onaylanan tahrif edilmiş il daimi encümenliği kararlarıyla  alınmak istenen malzemelerin il özel idare müdürlüğü, ambarına girdiğine dair sahte ayniyat tesellüm makbuzu düzenledikleri belirlenmiştir.
Sanık Ruhi Levent Başaran’ın ise bu sahteciliğe başından beri vakıf olduğu ve sahte belge hazırlandığını bilmiş olmasına rağmen bu sahte belgelere dayanarak Mehmet Bastem’e ödeme yaptığı ve sahte belgelerin kullanılmasına aracılık ettiği görülmektedir.
Yine , İl Özel İdare Encümen Müdürü sanık Gürbüz Özdemir’in 12.03.2002 tarih 2002-112 sayılı kararı ile Mehmet Bastem lehine tahrifatlar gerçekleştirdiği, bunun yanında jeneratör ve kesintisiz güç kaynağı bakım, onarım sözleşmesi ile bilgisayar makine program destek ve müşavirlik sözleşmesinde tamamen kurumu aleyhine yüklenici firma lehine sahte encümen kararına dayanarak yapılan sözleşmelerin hazırlanmasını gerçekleştirdikleri anlaşılmıştır.
8 KİŞİNİN CEZALANDIRILMASINI TALEP ETTİ
Savcı Bayrak, isnat edilen suçlar nedeniyle Erzurum Birinci Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuksuz yargılanan İl Özel İdare Müdürü Ruhi Levent Başaran, eski İl Özel İdare Encümen Müdürü Gürbüz Özdemir, ambar memuru ve sayman olarak görev yapan Abdullah Gördereli, Talat Çiftçi, Ali Güngör, İşadamları Mehmet Bastem, Turan Güneri ve Ekrem Yılmaz Aktaş’ın 5237 Sayılı TCK’nın 235,-2a, 235-2 maddeleri kapsamında cezalandırılmalarını istedi.
İL ENCÜMEN ESKİ MÜDÜRÜ İLE ÜÇ KİŞİYE; 42 YIL HAPİS
Erzurum Birinci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına işadamı Mehmet Bastem, Memurlar Talat Çiftçi hazır bulundu. Mahkeme, tutuksuz sanıklar İl Özel İdare eski Encümen Müdürü olan Gürbüz Özdemir, Ambar Memuru Abdullah Gördeli, Talat Çiftçi, ve memur Ali Çiftçi’yi ayrı ayrı ‘ihaleye fesat karıştırmak’ ‘resmi evrakta sahtecilik’ suçlarından 8’er yıl  ‘6’şar ay hapis cezasına çarptırdı. Vurgun davasında verilen karar Yargıtay tarafından onanırsa, İl Özel İdare eski Encümen Müdürü Özdemir ile üç memur cezaevine girecek.
İL ÖZEL İDARE MÜDÜRÜ BAŞARAN VE İŞADAMI BASTEM BERAAT ETTİ.
Mahkeme, diğer sanıklar Özel İdare eski Müdürü Ruhi Levent Başaran, İşadamı Mehmet Bastem, Turan Güneri, Ali Güngör, Şinasi Kızıloğlu, Nazmi Akalın,  Selahattin Çakmak, Sırrı Polat, Abdulhamit Turan ve Mustafa Aykut hakkında ise dosyadaki suç delillerinin yetersizliğini gerekçe göstererek ayrı ayrı beraatlarına karar verdi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.