Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Yaşam > Erzurum’dan emsal karar

16.05.2013 Per, 10:26

Erzurum’dan emsal karar

Reklam

Yargıtay’dan ilginç onama… Şiddet gördüğü kocasını uykudayken baltayla ağır yaralayan kadına mahkemenin meşru müdafa sayarak beraat kararını Yargıtay da onadı.

 

 

ERZURUM Büyükşehir Belediyesi’nde temizlik işçisi olan M.T. (52), 12 Aralık 2007 tarihinde alkollü olarak eve geldi. 2 çocuk annesi eşi R.T. (47) ile tartışan koca, eşini dövdükten sonra sızdı. R.T., uyuyan eşini baltayla yaraladı. Olayın ardından R.T. tutuklanarak cezaevine konuldu.

 

 

 

Kadın bir süre sonra itiraz üzerine serbest bırakıldı. Erzurum 3’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde R.T. için “kasten adam öldürmeye teşebbüs”ten 15 yıl hapis istemiyle dava açıldı. Kadının eşi de hakim karşısına çıktı.  R.T savunmasında, haksız yere dayak yediğini ve kocasını cezalandırmak istediğini belirterek, “Yine de kocam için üzüldüm” dedi. Koca M.T. ise, ‘O gece çok alkollüydüm hatırlamıyorum” diye konuştu.
MAHKEME, R.T.’nın eyleminin meşru müdafaa olduğuna hükmederek, beraat kararı verdi. M.T., “eşine alkolün etkisiyle şiddet uygulamak” suçundan 2 yıl 4 ay hapis cezasına mahkûm edilerek      11 Nisan’da cezaevine gönderildi.

 

 

Şiddetin bedeli 2 yıl 4 ay hapis  

KARARI değerlendiren Erzurum Baro Başkanı Avukat Faruk Terzioğlu, ‘Kadının yaptığı saldırı kesinlikle meşru müdafaadır. Alkollü insan 5 dakika sonra uyanıp aynı şekilde eşine şiddette bulunabilir. Yargıtayın kararı tartışılamaz’ dedi. Kadının hala resmi olarak M.T. ile evli olduğu ancak evi terk ederek babasının evinde yaşadığı öğrenildi. R.T., buradan da başka bir yakınının yanına taşındı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.