Anasayfa > Ekonomi, Slayt Haber > Erzurum’un balı var, bilen yok

22.09.2012 Cts, 9:50

Reklam

Türkiye’nin en zengin floraya sahip bölgelerinden Erzurum’da üretilen balın kalitesi tahlillerle ispatlanmış. Ancak tanıtım eksikliği yüzünden çok fazla bilinmiyor.

 

Bal, binlerce yıldır gıda maddesi, enerji deposu, şifa kaynağı. Arıların çiçek özlerinden üretip peteklere doldurdukları bal, kaynağı olan bitkiye göre farklılık arzediyor. Bitki çeşitliliğine göre her yörenin balı da farklı oluyor. Zengin floraya sahip Erzurum da Türkiye’nin en önemli bal üretim merkezlerinden biri. Ancak Erzurum balı, tanıtım eksikliği yüzünden çok fazla bilinmiyor.

 

 

 

Bölge arıcılarının hakkını savunmak ise Trabzonlu bir balcıya düşmüş. Erzurum’da 4 yıldır balcılık yapan ve ürün kalitesinden ciddi anlamda memnun kalan Ahmet Kıran, Hacettepe Üniversitesi’nde Erzurum Pasinler’de üretilen balın analizlerini yaptırmış. Aldığı sonucun çok sevindirici boyutta olduğunu söyleyen Kıran, çıkan sonuçlara göre bölgenin Anzer’den aşağı hiçbir tarafı olmadığı gibi üstün tarafının da bulunduğuna dikkat çekiyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı verilerine göre Erzurum’un Çat ve Pasinler ilçesinin bölgenin flora bakımından en zengin bölgesi olduğunu aktaran Kıran, buna rağmen şekerli bal üretilmesine anlam veremiyor. 32 yıllık balcı Kıran, “Bölgede piyasaya ‘1. kalite’ diye sunulan balın ekseriyeti, tamamen şekerden ibaret. 3-4 ay vade ile şekerci esnafından alınan şekerden yapılan balın, kilosu 8-10 liradan piyasaya sürülmesinin izahı olamaz. Bu zenginlikte floraya sahip Erzurum yöresi haksız yere heba edilmemeli.” diyor.

 

 

 

Erzurum Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Taner Bayır da yörenin balını tam anlamıyla tanıtamamanın üzüntüsü içinde olduklarını söylüyor. Bu yıl üretilen bal miktarında bir önceki yıla göre yüzde 30 ile 40 arası bir düşüş yaşandığını ileri süren Bayır, şeker balına karşı son iki yılda ciddi gelişmeler yaşandığını ifade ediyor. “Erzurum’un flora bakımından diğer bölgelerden eksiği yok, fazlası var.” diyen Bayır, “Bilimsel bir değeri ispatlanamayan ve reklamın ötesine geçmeyen balların yanında maalesef biz kendi balımızın tanıtımını yapamıyoruz. Diğer illerin sözü dinlenir saygın insanları rahatlıkla; ‘ben filan balı yiyorum’ derken, bizim yörenin sözü dinlenir büyükleri maalesef aynı cüreti gösteremiyor.” ifadelerini kullanıyor.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.