Anasayfa > 5'li Üst Haber, Ekonomi, Öne Çıkan Haberler > Esnaf Kredilerinde rekor artış

14.07.2014 Pts, 17:16

Reklam

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 30 Haziran 2014 itibariyle; kefalet verebilecek durumda olan 848 kredi kefalet kooperatifin dağıtım ağlarıyla yaklaşık 307 bin esnafa ve küçük işletmeye 11,4 milyar TL kredi kullandırıldığını bildirdi.

 

 

Bakan Yazıcı, kredi kefalet kooperatiflerinin kullandırdığı kredilerle ilgili açıklamalarda bulundu. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın, kredi kefalet kooperatifleri aracılığıyla kullandırttığı Hazine destekli, düşük maliyetli kredilerle küçük işletmelerin, esnaf ve sanatkarların faaliyetlerini sürdürmesine imkan sağladığını vurgulayan Yazıcı, küçük işletmelere önemli ölçüde destek verdiklerini ifade etti.

 

 

 

Türkiye’nin 81 ilinde kurulan bine yakın kredi ve kefalet kooperatifinin, kredi kuruluşu olan Halk Bankası ile küçük işletmeler arasında taşıma ağları gibi işlev göstererek krediyi küçük işletmelere taşıdığını hatırlatan Hayati Yazıcı, şunları kaydetti:

 

 

 

“30 Haziran 2014 itibariyle; kefalet verebilecek durumda olan 848 kredi kefalet kooperatifin dağıtım ağlarıyla yaklaşık 307 bin esnafa/küçük işletmeye 11,4 milyar TL kredi kullandırılmıştır.

Kredi kefalet kooperatifleri, küçük işletmenin ve bankanın sigortasıdır.2002 yılının sonunda 154 milyon TL olan kredi hacmi, 30 Haziran 2014 itibariyle yaklaşık 74 kat rekor artışla 11,4 milyar TL’ye ulaşmıştır.

2002 yılından bu yana küçük işletmelere toplam 36 milyar TL’lik kredi kaynağı tek güvence kapısı kredi ve kefalet kooperatiflerimiz aracılığıyla küçük işletmelere ulaştırıldı.

Bakanlığımızın görev alanında yer alan TESKOMB’un ve bağlı birliklerinin koordinasyonunda işleyen kredi kefalet kooperatifi sistemi; bünyesinde biriktirdiği teminat fonları ve diğer varlıkları ile çarkları döndürüyor, küçük işletmeyi olumsuz kredi sicili almaktan kurtararak krediye erişimini devam ettiriyor, ayrıca kendisiyle işbirliği yapan kredi kuruluşuna garanti sağlıyor.

 

“KREDİ KEFALET KOOPERATİFLERİ KAMU DESTEKLERİNİN ETKİN VE YAYGIN DAĞILIMINI SAĞLIYOR”

Bakan Yazıcı, Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla Türkiye Halk Bankası A.Ş. kaynaklarından 2002-2014 döneminde Mali Bütçeye toplam 2 milyar 553 milyon 973 bin 200 TL’lik ödenek konulduğunu ve bu ödeneklerin 2 milyar 244 milyon 282 bin TL’lik kısmının aynı dönemde küçük işletmelere, esnaf ve sanatkârlara faiz indirimi olarak kullandırıldığını bildirdi.

 

 

 

 

“KOOPERATİF KREDİLERİNE ESNAF VE SANATKÂRIMIZIN YOĞUN İLGİSİ ARTARAK DEVAM EDİYOR”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı şöyle devam etti:

“2002-2014 döneminde Türkiye genelinde kredi ve kefalet kooperatifleri aracılığıyla yaklaşık 870.000 küçük işletme/esnaf ve sanatkâr düşük faizli kredi imkânından yararlanmıştır. Kredi kefalet kooperatifleri kamu desteklerinin küçük işletmelere aktarılmasında önemli bir tecrübe olmuştur.

 

 

Kooperatif kredilerine esnaf ve sanatkârımızın yoğun ilgisi artarak devam ediyor. Hükümetimizin küçük işletmelere, esnaf ve sanatkâra verdiği önem doğrultusunda, bu kesime tahsis ettiğimiz kaynaklar büyük ilgi görmüştür. Bu amaçla, 2014 Yılı Bütçesi için ise kaynak miktarı 528 milyon 108 bin TL’dir. Kredi kefalet kooperatiflerinin aracılık ettiği kredilere 2014 yılında da küçük işletmeler yoğun ilgi göstermektedir. Bu ilginin bir başka göstergesi de, 2014 bütçesinde tahsis edilen söz konusu ödeneğin 240 milyon TL’lik kısmı 2014 yılının daha ilk altı ayında kullanılmış olmasıdır.

 

 

Bu talebin yıl sonuna kadar da artarak devam edeceği beklentisi karşısında, küçük işletmelerin, esnaf ve sanatkârın kooperatifler aracılığıyla kullanacağı kredi hacminin bu yılda da rekor kıracağı öngörülmektedir.” (İHA)

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.