Anasayfa > Ekonomi, Gündem > Faturalara Karşı Kış Reçetesi

02.11.2015 Pts, 11:00

Faturalara Karşı Kış Reçetesi

Reklam

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla elektrik, doğalgaz gibi faturaların tutarları artmaya başlayacak. Vatandaşları yüksek fatura ödemekten kurtaracak öneriler sunan Yaşar Üniversitesi MYO Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Program Sorumlusu Selen Çekinir, evlerde ısı tasarrufunu sağlamak için neler yapılabileceğini anlattı.

Türkiye’nin Avrupa’da doğalgaz tüketimi en hızlı artan ülke konumunda olduğunu ancak bununla birlikte doğalgaz ithalat rakamlarının da her geçen sene artığına dikkat çeken Selen Çekinir evlerde uygulanması gereken tedbirleri sıraladı.

DÜŞÜK SICAKLIKTA GECE-GÜNDÜZ YAKMAK DAHA EKONOMİK

Binanın mantolanması ve duvarların izolasyonunun yapılması gerektiğini söyleyen Çekinir, “Pencerelerin çift camlı olması ve yalıtım yapılması gerekir. Isı merkezlerinin bodrum yerine çatıda kurulması ile binalar hem daha tasarruflu, daha çevreci ve daha emniyetli olacaktır. Evlerde ısı kazanlarını düşük sıcaklıkta gece-gündüz yakmak, gündüzleri yakıp, gece söndürmekten daha ekonomik olacaktır. Antre, koridor, merdiven holü, bodrum ve kullanılmayan kiler ve odalardaki radyatörler iptal edilmeli, her radyatöre termostatik vana monte edilmeli ve uygun sıcaklıkta ayarlanmalı. Odalarda masa, sandalye ve yatakları dış duvarlardan uzak tutmalı. Güney cephesi pencerelerden gündüzleri güneş girmesini sağlamalı. Güneş alan camları her gün temizlemeli ve güneşin pasif ısıtmasını sağlamalı. Gece, gündüz ısınan evleri yüzde 50-55 oranında nemlendirmeli. Çünkü nemli hava, sıcaklığı daha iyi tuttuğundan buharlaşma azalacak; vücut daha az ısı kaybedecektir.”

RADYATÖRLERİN ÜSTLERİNİ KAPATMAYIN

Kullanılmayan oda, kiler antre ve merdiven radyatörlerinin kapatması, radyatörlerin üstlerinin ise kapatmaması gerektiğini dile getiren Çekinir, sözlerine şöyle devam etti: “Pencere ve kapıların hava sızdırmazlığı kontrol edilmeli. Hava sızıntısı olabilecek yerleri, hava sızdırmaz şeritlerle, bantlarla kaplamalı. Ayrıca çatı odanız varsa üst katını uygun şekilde yalıtmalı, mümkünse pencereler çift camlı olmalı. Radyatörlerden taşınım ve ışınım yoluyla çıkan ısı radyatörün arkasındaki duvarı ısıtır. Dışarıya olan ısı kaybını önlemek için alüminyum folyo kaplı ısı yalıtım levhaları yerleştirilmeli.”

GÜNEŞ PANELİ KULLANIN

Kat kaloriferinde ve merkezi kazanlarda malzemelerin seçimi, mühendislik bürolarının yetkili servis-teknik uzmanları tarafından yapılması gerektiğini anlatan Çekinir, şunları söyledi: “Isıtılmayan bölgelerden geçen sıcak su borularını yalıtın. Binaların içindeki 40 derecenin üzerindeki ısı kaybetmesini istemediğiniz her türlü sıcak yüzeyi yalıtın. Mümkünse sıcak su elde etmek için, güneş panellerini kullanın. Kombi, klima, kalorifer, ısı merkezlerinin yıllık bakımları mutlaka yaptırılmalı. Elektrik ve yakıt tüketimleri düşük, verimliliği yüksek ve düşük emisyona sahip çevreci cihazlar tercih edilmeli. Cihazların enerji tasarruf özelliği olmalı. 1 saatteki yakıt tüketimi en az olan tercih edilmeli. Atık gaz borusu çapı geniş, kısa ve bağlantısı kolay olmalı. Rüzgarlı havalarda ısıtıcı, sönmez özellikte olmalı. Kat kaloriferinde ve merkezi kazanlarda cihazın izolasyonu iyi olmalı, malzemelerin seçimi, mühendislik büroları ve yetkili servis-teknik uzmanlar tarafından yapılmalı.”

RAKAMLARLA DOĞALGAZ KULLANIMI

Konutlarda 1 metreküp doğalgaz için yaklaşık 1,14 TL ödeniyor. İzmir’de doğalgaz abone sayısı 651 bin iken, İzmir’de doğalgaz kullanan sanayi firması 200 olarak gözüküyor.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.