Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler, Spor > FUTBOLUN YENİ MERKEZİ ERZURUM

04.08.2014 Pts, 16:06

Reklam

 

 

 

????????

 

 

 

 

– FUTBOLUN YENİ MERKEZİ ERZURUM

 

 

– Kış sporlarına ev sahipliği yapan Erzurum artık yaz aylarında da futbolun merkezi olma yolunda ilerliyor. Hedef dünyanın dev takımlarını Erzurum’da ağırlamak. 
Erzurum geçtiğimiz günlerde çöken Türkiye’nin ilk ve tek kayakla atlama kuleleriyle gündeme gelmişti. Şehirde bugünlerde tek gündem bu değil. Futbol takımları Erzurum’a farklı bir hareketlilik getirdi.
Daha önce güreş, okçuluk, atletizm, boks ve buz sporları federasyonunun bir çok kampına ve organizasyonuna ev sahipliği yapan Erzurum, ekonomik açıdan daha fazla getirisi bulunan takım sporlarına da futbol ile geçiş yaptı.
İlk kez organize olunmasına rağmen bu sezon 16 takım Erzurum’da yeni sezona hazırlanıyor. Talep ise çok daha fazla. Erzurum, Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan süper lig takımları ile Türkiye 1. ve 2. ligden takımlara ev sahipliği yapıyor.
Erzurum’daki yetkililer, Avusturya ve Hollanda’daki kamp merkezlerinden çok daha fazla artıları olduğunu iddia ediyor.
Erzurum, yüksek irtifa kampı ile futbol takımları için oldukça uygun olanaklar sağlıyor. Yaz aylarında bile serin havası, yeni futbol sahaları, merkeze yalnızca beş dakika mesafedeki lüks otelleri ile futbol takımlarının gözdesi haline gelmeye başladı. Palandöken’de kamp yapan takımlar, havalimanına 13-15, şehir merkezine ise yalnızca 3-4 dakikada ulaşabiliyor.
Vali Altıparmak; “Hayal peşinde koşmuyoruz. Tüm hedefimiz sürdürülebilir bir kamp merkezi oluşturmak. Boş kalacak tesis, ölü yatırım yapmak istemiyoruz.” dedi
Hedef, yalnızca kış sporları ile 3-4 ay hareketli günler geçiren Erzurum’da, bu süreyi 8-9 aya yükseltmek. Aynı zamanda yurt dışına giden Türk takımlarını ve Avrupa’nın dev takımlarını Erzurum’a çekmek. Yurt dışında kamp dönemini geçiren bir Türk takımı ortalama 110-150 bin euro arasında para harcıyor. Bu kulüplerden 10-15’ini Erzurum’a çekip yaklaşık 1,5-2 milyon Euro’yu Erzurum’a ve Türkiye’ye kazandırmak da isteniyor. Komşu ülkelerden ve Avrupa’dan gelecek takımlar ile da bu geliri çok daha arttırmak yine hedefler arasında.
Kamp merkezinin olmazsa olmazı bir turnuva da ilk yılında Erzurum’da düzenlendi. Futbol takımları için kamp yaptığı yerlerde, hazırlık maçı oynama olanağı ilk şartlardan biri. Vali Ahmet Altıparmak’ın girişimi ile TRT bu turnuvanın sponsoru ve yayıncı kuruluşu oldu. TRT 50. Yıl turnuvasına, Kayseri Erciyesspor, Çaykur Rizespor, Akhisar Belediyespor ve Gürcü ekibi Shukura katıldı. Bu ve benzeri turnuvaların sayısının artması gelecek yıllar için büyük önem taşıyor.
Erzurum, Fransa Ligi’nin en önemli takımlarından Marsilya’yı ağırlamaya da çok yaklaştı. Marsilya’yı Erzurum’a getirmek için Türk Hava Yolları, Marsilya’dan Erzurum’a direkt uçuş için ayarlandı ancak son anda Marsilya’nın maç programı nedeniyle bu plan gerçekleşmedi. Seneye ise hedef çok daha büyük takımlar.
VALİ AHMET ALTIPARMAK: VALİLİĞİN DESTEĞİ 12 MİLYON LİRA
Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, futbolda kamp merkezi olma fikrinin ilk olarak milli atlet Elvan Abeylegesse’nin ve komşu ülkelerdeki futbol dışındaki takımların Erzurum’da kamp yapmasıyla ortaya çıktığını söylüyor.
Türkiye futbol direktörü Fatih Terim’den de Erzurum ile ilgili olumlu görüşler aldıktan sonra bu işe başladıklarını belirten Vali Altıparmak, “Daha önce Antalya Valisi olarak görev yaptım. Antalya’daki futbol potansiyeli herkesin malumu. Kış döneminde futbolun ülkemizdeki merkezi oluyor. Binlerce takım Antalya’ya gidiyor. Erzurum’da göreve başladıktan kısa bir süre sonra işin uzmanları ile bir araya geldik ve Erzurum’un bu konuda atılım yapmasını sağladık. Yalnızca Valiliğin futbol için desteği şu ana kadar 12 milyon lira oldu” dedi.
Erzurum’daki futbol potansiyelinin artmasıyla yatırımların da artabileceğinin altını çizen Altıparmak, “Ancak hayal peşinde koşmuyoruz. Gelecek takımları ve net durumu gördükten sonra yeni tesisler yapabiliriz. Boş kalacak tesis, ölü yatırım yapmak istemiyoruz. Tüm hedefimiz sürdürülebilir bir kamp merkezi oluşturmak” ifadelerini kullandı.
‘ERZURUM BÖLGENİN DE SPOR MERKEZİ’
Xanadu Snow White Oteli’nin müdürü Murat Altuğ Kargı da kayak otellerinin, futbol takımlarının tüm ihtiyaçlarını karşılamaya uygun olduğunu söylüyor.
Kargı, sahaların otele yakın olmasının büyük avantaj olduğunu belirtip, “Gelecek yıl mevcut sahalara dört tane daha ilave edilecek. Böylece çim saha sayısı 10’a yükselecek. Erzurum, 10’a yakın ile komşu, Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan ve İran’a da yakın. Konum olarak bölgenin spor merkezi olma özelliği de bulunuyor” dedi.
İyi hizmet verebilmek için gelen takım sayısını şu an için fazla yükseltmediklerini belirten Altuğ Kargı, Erzurum’dan bu yıl memnun ayrılan takımların diğer takımlara referans olacağına vurgu yapıyor. Gelecek talebe göre yeni otel yatırımlarının da Erzurum’a yapılabileceğini belirtiyor.
Erzurum’un kamp merkezi olması için tüm birimlerin hazır olduğunu belirten Kargı, basketbol, voleybol ve diğer takım sporlarının ekiplerini de ağırlamayı beklediklerini söylüyor.
‘Dünyanın önemli takımları Erzurum’a gelecek’
Erzurum’a takımları getiren Regna Travel’ın ortaklarından Arif Gözoğlu, Erzurum’un kamp yeri için eşsiz bir yer olduğunu söylüyor. Avusturya, Slovenya ve Hollanda’ya takımlar götürdüklerini ancak Erzurum’un bu ülkelerden daha fazla artıları bulunduğunu iddia ediyor.
Türk takımlarının yanı sıra Avrupa’nın önemli kulüplerinin de yakında Erzurum’un değerini anlayacağının altını çizen Gözoğlu, “Avrupa ülkelerinin otel kaliteleri Erzurum’un çok altında. Türk takımları çoğu zaman yemeklerde sorun yaşıyor. Erzurum’daki hava ise hiçbirinde yok. Özellikle bizim takımlarımızın Erzurum yerine Avrupa’ya gitmesi için hiçbir sebep bulunmuyor. Daha uygun fiyata daha kaliteli hizmet alacakları kesin. Avrupa’nın büyük takımlarını da Erzurum’a getirmek istiyoruz. Bunun için TRT 50. yıl turnuvası gibi organizasyonlar düzenlememiz şart. Bir takım gelirse, peşinden üç takım daha getirecektir” ifadelerini kullandı.
Erzurum’da bu sezon kamp yapan ilk takım Hazar Lenkeran’ın teknik direktörü Oğuz Çetin’in, Erzurum’u gördükten sonra ‘futbol hayatımda gördüğüm en iyi kamp yeri’ dediğini belirten Gözoğlu, “Erzurum yakın zamanda takımların gözde yerlerinden biri olacak. En önemli sorunlardan biri Erzurum’a direkt uçuşların sayısının az olması. Bu sorun da zamanla çözülecektir” dedi.
Erzurum Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Kuzey Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA), İl Gençlik Müdürlüğü, özel girişimciler ve organizatörlerin desteğiyle Erzurum’un futbol merkezi olma projesi kısa sürede hayata geçirildi ve hızla ilerliyor.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.