Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler > Gazeteciler Bayramını Kutladı

24.07.2012 Sal, 14:23

Reklam

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, basında sansürün kaldırıldığı 24 Temmuz gününün, sadece basın yayın kuruluşları ve çalışanları için değil, demokratik sistem çatısı altında yönetilen toplumlar için de bir bayram niteliği taşıdığını söyledi.

 
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Küçükler, basında sansürün kaldırılışının 104’üncü yıldönümü dolayısıyla yazılı kutlama mesajı yayınladı.

 
Basının; öncelikle toplumun doğru bilgilendirilmesi gibi çok büyük bir sorumluluk taşıdığını vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, demokrasi bilincinin gelişmesi ve katılımcı yönetim anlayışının oluşturulmasında da basının yine büyük bir rol oynadığını dile getirdi. Başkan Küçükler, kutlama mesajında şu görüşlere yer verdi:

 
“Her yıl 24 Temmuz günü, bilindiği üzere ‘Basında Sansürün Kaldırılışı ve Gazeteciler Bayramı’ olarak kutlanıyor. Demokrasinin gelişmesi sürecinde ‘olmazsa olmaz’ bir faktörü teşkil eden basın, milletin müşterek sesi olması dolayısıyla da çok sesliliğin bir diğer tarifidir. Toplumun doğru bilgilendirilmesi çok büyük bir öneme haiz olduğu gibi, bunu mümkün kılabilmek için de özgür bir basına ihtiyaç vardır. 24 Temmuz 1908’de sansürün kaldırılması yönünde alınan karar, işte bu bakımdan tarihi bir önem taşımaktadır. İçinde bulunduğumuz bilişim çağı, takdir edilmelidir ki kitle iletişim araçlarına çeşitlilik, bilgi akışına ise hız kazandırmıştır. Kuşkusuz böyle bir ortamda basın-yayın kuruluşlarıyla birlikte basın çalışanlarının sorumlulukları da artmıştır. Bu sorumluluklardan en önemlisi ise kamuoyunun doğru bilgilendirilmesidir. Meslek ilkelerine uygun, kişi hak ve hürriyetlerine saygılı, tarafsız ve objektif bir yayıncılık anlayışı, toplumun basına duyduğu güveni artıracak olmakla birlikte kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesinin önüne de geçecektir. Kaldı ki 24 Temmuz Basın Bayramı’nın ruhunda da bu ölçü yatmaktadır.”

 
Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, açıklamasında, Erzurum’un basın tarihine de dikkat çekti. Erzurum’da basın geleneğinin 1800’lü yıllara kadar uzandığına vurgu yapan Başkan Küçükler, böyle bir geçmişe sahip olmanın, Erzurum’a ve Erzurum’daki basın çalışanlarına haklı bir gururu yaşama fırsatı verdiğini belirtti. Küçükler, “Bu duygu ve düşüncelerle, şehrimizdeki yerel ve yaygın basın-yayın kuruluşlarında görev yapan tüm gazetecilerin 24 Temmuz Basın Bayramı’nı kutluyorum.” dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.